CRF450R i CRF450RX 2017: rewolucyjne offroadówki Hondy
MotoRmania
18 sierpnia 2016

Crossówka Hondy przeszła ogromne zmiany. Po raz pierwszy od 8 lat zbudowano ten motocykl od nowa. Efektem ma być większa moc, poprawiony środek ciężkości, lepsze zawieszenia i świetne prowadzenie. Również po raz pierwszy od ośmiu lat Honda robi rewolucję na rynku enduro. Sprawdźcie szczegóły.

informacja prasowa

CRF450R

Po raz pierwszy od ośmiu lat zaprojektowano od podstaw CRF450R z silnikiem opartym na doświadczeniach HRC i 11% wzrostem mocy a także większym momentem obrotowym w całym zakresie. Motocykl posiada również nową aluminiową ramę siódmej generacji z nową geometrią podwozia, niższym środkiem ciężkości i z fabrycznie typowo wyścigowym sprężynowym zwieszeniem Showa (przednie widelce 49mm). Tytanowy bak paliwa, aerodynamiczne owiewki i opcjonalny elektryczny starter zamykają listę nowości związanych z tym modelem.

Model CRF450R 2017 powstał przy bezpośrednim udziale teamów Hondy startujących w zawodach AMA i MX GP. Wszystko po to, by mógł jako pierwszy wystartować z bramki, by się wpisać jako pierwszy na pierwszym zakręcie, osiągnąć rekordowy czas na okrążeniu. Dzięki nowemu silnikowi z 8%-owym wzrostem mocy w szczytowym momencie, dopasowanym do zawieszenia, które doskonale potrafi tę moc wykorzystać, model CRF450R jest mocniejszy, agresywniejszy i doskonalszy.

Ponieważ motocykle motocrossowe tej klasy są przeznaczone do startu w zawodach, zarówno 16YM jak i 17YM były testowane przez HRC w licznych symulacjach startowych. Zdecydowana przewaga nowego modelu to moc i trakcja:
Moc i właściwości jezdne nowej CRF zostały znacząco poprawione, np: przejechanie pierwszych 10 m po starcie zajmuje 1,53s, 6,4% mniej niż w poprzednim modelu.

Nowy silnik wykorzystuje najnowsze technologie, zarówno w części wlotowej jak i wylotowej. W części wlotowej nowy kształt redukuje opory przelotu powietrza w celu zwiększenia efektywności spalania. W części wylotowej, dwa kolanka prowadzone są blisko przy silniku, pomagając w utrzymaniu zwiększonej kompresji 13,5 zamiast 12,5, kluczowego elementu zwiększającego moc.

49mm przednie zawieszenie Showa – ze stalową sprężyną i sportowym kitem stosowanym przez zespoły wyścigowe startujące w Mistrzostwach Japonii – zastąpiło powietrzne zawieszenie KYB. Główna część aluminiowej ramy jest teraz sztywniejsza w kierunku wzdłużnym w celu poprawienia stabilności i trakcji. CRF450R 17YM ma całkowicie zmienioną geometrię: krótszy rozstaw osi, kompaktowy wahacz i inny kąt natarcia główki ramy. Posiada także niższy środek ciężkości dzięki takim detalom jak tytanowy bak czy niższe mocowanie półek.

Nowe owiewki poprawiają aerodynamikę i kształt motocykla aby dać kierowcy więcej swobody w prowadzeniu motocykla. Nie bez znaczenia są nowe malowania, które nadają CRFie ostrych i agresywnych kształtów. Po raz pierwszy w opcji można też zakupić elektryczny starter.

Informacja prasowa i specyfikacje CRF450R [pdf].

CRF450RX

Honda wprowadza do sprzedaży w segmencie off-road całkowicie nowy, w pełni przygotowany do wyścigów motocykl enduro CRF450RX powracając na ten rynek po ośmiu latach przerwy. Nowy model został skonstruowany na bazie CRF450R najnowszej generacji 17YM, wykorzystując jego silnik i zawieszenie.

Tegoroczna CRF450R (17YM) została stworzona od podstaw pod dyktando zawodników z cyklu AMA i europejskiego cyklu MX GP, oferuje 11% wzrost stosunku masy do mocy. CRF450RX jest identyczna na prawie wszystkich płaszczyznach ale posiada kilka zmian, które czynią z tego motocykla bezkompromisowe enduro.

Zawieszenie, zarówno przednie jak i tylne, jest mniej sztywne, z lżejszą kompresją i mniejszym napięciem sprężyn. Motocykl posiada standardowo 18 calowe tylne koło, stopkę boczną i 8,5 litrowy zbiornik paliwa w celu zwiększenia zasięgu.

Silnik CRF450RX dostarcza moc i moment obrotowy mniej agresywnie niż w CRF450R dzięki innym mapom zapłonu aby w lepszy sposób dostosować trakcję do różnych nawierzchni. Podobnie jak w CRF450R, przełącznik map daje trzy możliwości: 1- płynna praca w pełnym zakresie; 2- poziom średni daje doskonałe wyczucie manetki gazu; 3- poziom agresywny, pełna moc w całym zakresie, Elektryczny starter jest w standardzie.

Informacja prasowa i specyfikacje CRF450RX [pdf].

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły