Aprilia Caponord 1200 2013 – oficjalne video i garść informacji!
Piotr Jędrzejak
8 marca 2013

Jak na pewno wiecie, na sezon 2013 Aprilia prezentuje nowego Caponorda.

Pierwsze plotki na jego temat pojawiły się już rok temu, a oficjalna prezentacja odbyła się w listopadzie 2012. Czym jest Caponord 1200? Zamiast próbować nazwać jakoś tą klasę, powiemy prosto – Caponord jest bezpośrednim konkurentem Ducati Multistrady 1200.

Aprilia ma 29-litrowe kufry i 17-calowe koła z szosowymi, niemalże sportowymi oponami, co jasno określa, że ten motocykl raczej nie będzie zjeżdżał z asfaltowych dróg. Ma być komfortowym, ale przede wszystkim szybkim i zwinnym turystykiem. Silnik – widlasta dwójka o pojemności 1200 ccm – nie może pochwalić się największą mocą w klasie. Ma „tylko” 125 KM, czyli o 25KM mniej niż Ducati i KTM 1190 Adventure, ale Aprilia chwali się, że to dzięki elektronice będzie najlepsza w klasie. Skoro w RSV4 ten zabieg się udał, to dlaczego nie? Dodatkowym zapożyczeniem z RSV4 jest wygląd motocykla. To chyba wystarczy, żeby go opisać, prawda? Zresztą, zobaczcie:

Na pokładzie Caponorda jest więc sporo systemów wprost z flagowego superbika, jak na przykład ride-by-wire z trzema mapami sterowania silnikiem – Sport, Touring oraz Rain. Znajdziemy tutaj też zaawansowaną kontrolę trakcji, również z trzema stopniami i możliwością wyłączenia. Nie zabrakło tempomatu i dopracowanego ABSu współpracującego z radialnie montowanymi zaciskami Brembo. Cała magia zawarta jest jednak w pół-aktywnym zawieszeniu sterowanym elektronicznie, czyli ADD – Aprilia Dynamic Damping. Czujniki na bieżąco monitorują zachowanie motocykla, aby za pomocą hydrauliki dopasować optymalne poziomy tłumienia, zarówno z przodu jak i z tyłu. Tylny amortyzator ma dodatkowo elektroniczną kontrolę napięcia wstępnego, która może dopasować się do obciążenia automatycznie lub w jednym z 4 trybów.

To wszystko brzmi wyśmienicie, ale przecież konkurencja też posiada podobne rozwiązania. Nie wiadomo jeszcze, ile nowa Aprilia będzie ważyła. Jak więc uważacie, czy Caponord 1200 poradzi sobie w starciu z konkurencją?

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły