Alpinestars Tech-Air: crash test kurtki z poduszkami powietrznymi [video + zdjęcia]
Piotr Jędrzejak
14 listopada 2014

Alpinestars przedstawia właśnie swój najnowszy wynalazek, Tech-Air, czyli kurtkę z systemem poduszek powietrznych!

To rozwiązanie wprawdzie nie jest wcale najnowsze i kilku konkurentów Alpinestarsa już wprowadziło poduszki powietrzne do użytku drogowego, jednak Tech-Air jest przełomowy z jednego (dla wielu klientów kluczoweg0) powodu – system działa niezależnie i nie trzeba w żaden sposób podłączać go do motocykla lub innych, zewnętrznych czujników.

Tech-Air trafi do sprzedaży wiosną 2015 i będzie dostępny w dwóch kurtkach tekstylnych: turystycznej Valparaiso For Tech-Airo oraz miejskiej Viper For Tech-Air. System składa się z wyjmowanej, oddychającej kamizelki meshowej, w której ukrywa się cała technologia. Kamizelkę można wyjmować i umieszczać w pozostałych, kompatybilnych kurtkach (póki co 2 modele). Kurtki również mogą być używane bez systemu Tech-Air.

Dzięki doświadczeniu z MotoGP, Alpinestars stworzył system, który wykrywa wszelkie wypadki – na drodze, na postoju (np w przypadku najechania na tył przez samochód), czy również w offroadzie. Tech-Air (w zależności od rodzaju zdarzenia) wykrywa wypadek w 30-60 milisekund. Napełnienie poduszek zajmuje kolejne 25 milisekund i chronią one całe plecy, ramiona, nerki oraz klatkę piersiową. Baterię ładuje się w 1 godzinę i starcza to na 25 godzin ciągłej pracy. Po założeniu kurtki, system aktywuje się poprzez zwykłe zasunięcie głównego suwaka o czym informuje dioda LED.

Na stronie Alpinestars Tech-Air znajdziecie więcej szczegółów, a teraz zobaczcie, jak wyglądała premierowa prezentacja razem z crash testem!

 

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły