Czy posiadacze motocykli i motorowerów płacą w strefie płatnego parkowania ?

- Marcin Kukawka

 Odpowiadamy na pytania czytelników.

Od naszego czytelnika otrzymaliśmy maila z pytaniem „Co z posiadaczami motorowerów. Czy mogą wszedzie parkować, czy w strefie płatnego parkowania muszę płacić?.”

Odpowiedź na Twoje pytanie to dwa różne tematy:
Parkowanie jako takie regulują przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym w rozdziale „Zatrzymanie i postój” i muszą do nich stosować się wszyscy kierujący, bez względu na to, jakim pojazdem kierują. Zatem nie jest ważne to czy kierujesz samochodem osobowym czy motorowerem lub nawet rowerem – w takim samym stopniu dotyczą Cię przepisy regulujące parkowanie (czyli przepisy dotyczące postoju).

PODSTAWOWE ZASADY PARKOWANIA = POSTOJU

  • pojazd należy pozostawić tak aby był widoczny z dostatecznej odległości, nie utrudniał ruchu drogowego oraz nie powodował zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego
  • pojazd należy postawiać na jezdni równolegle do krawędzi jezdni i możliwie blisko, a poza obszarem zabudowanym jeżeli tylko jest to możliwe – na poboczu
  • na chodniku możliwy jest postój jeżeli pojazd nie utrudnia ruchu pieszym i przestrzeń pozostawiona dla pieszych wynosi co najmniej 1,5 metra – na marginesie należy dodać, że na chodniku można parkować tylko pojazdu o DMC nieprzekraczającym 2,5 tony, ale w przypadku motoroweru raczej problemu nie będzie.

Ustawa prawo o ruchu drogowym reguluje też oczywiście miejsca gdzie parkować nie wolno.

Należą do nich:

  • miejsca objęte zakazem zatrzymywania lub zakazem postoju (znaki dotyczą zarówno jezdni jak i chodnika)
  • w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejazdu dla rowerzystów
  • w odległości mnejszej niż 15 metrów od znaku oznaczającego przystanek autobusowy / tramwajowy, a w przypadku przystanku z zatoką lub wyspą na całej jej długości

Powyższe kwestie reguluje kodeks drogowy, a także regulaminy płatnych stref parkowania. Najczęściej motocykle i motorowery są zwolnione z wnoszenia opłaty. Tak jest na przykład w Warszawie, jednak każde miasto może indywidualnie regulować kwestie zwolnień z opłat za parkowanie.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl