Z okazji Dnia Kobiet- o tym jak nie chciano wydać motocyklowego prawa jazdy pierwszej motocyklistce.

- MotoRmania

W 1900 r. pierwsza kobieta, Anne French, uzyskała samochodowe prawo jazdy, ale  trzeba było czekać jeszcze 37 lat, aby pierwsza pani zdobyła uprawnienia do jazdy motocyklem.

Sally02

Sally Robinson jeździła na motocyklu od 1928 r. ale wiosną 1937 postanowiła zdobyć oficjalny dokument uprawniający ją do poruszania się jednośladem.

Nie obyło się jednak bez walki z lokalnymi władzami.

Policjant, który miał przeprowadzić egzamin nie popierał pomysłu  i próbował utrudnić pani Robinson realizację jej marzenia.

Najpierw powiedział, że jest za mała (niecałe 150 cm wzrostu i 40 kg), później, że jest za młoda (27 lat).

Egzamin pisemny zdawała dwa razy.  Za pierwszym razem uzyskała 80 punktów, ale to było dla policjanta za mało. Napisała go jeszcze raz uzyskując 92 punkty –  gdy to się okazało również za mało, Sally wróciła z prawnikiem.

Policjant zmienił wtedy zdanie i dopuścił dziewczynę do egzaminu na drodze.

Podobno policjant nie chciał z nią jechać w wózku bocznym motocykla podczas egzaminu, twierdząc, że się boi.

Po wszystkim oznajmił jednak, że Sally prowadzi jak mężczyzna, jedzie płynnie i zna maszynę, ale nie widział jak uruchamiała sprzęt przy pomocy kopki dlatego wystawia oceną negatywną. Kobieta się wściekła, doszło prawie do rękoczynów, i policjant ponownie zmienił zdanie. Tak oto Sally Robinson została pierwszą kobietą, która uzyskała prawo jazdy na motocykl.

Sally Robinson

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl