Nagrywanie policji podczas kontroli – legalne? Można publikować?

- MotoRmania

Do sieci trafia coraz więcej nagrań drogowych interwencji policyjnych – podpowiadamy jak się nie wpakować w kłopoty.

Różnego rodzaju nagrania związane z interwencją policji były już dowodami w sądzie i świadczyły na korzyść kierowców. Dosyć istotne jest nagrywanie swojej jazdy w ogóle – jak wskazują na to liczne przykłady zarówno dotyczące weryfikacji przebiegu wypadków, ale także zasadności zatrzymań przez policję i karania mandatem.

Czy można wyciągnąć telefon i nagrywać kontrolę naszych dokumentów, i pojazdu po zatrzymaniu? Jak najbardziej tak. Nie ma co prawda przepisu, który to reguluje, ale nie istnieją żadne przepisy, które zabraniają takiej czynności. Zgodnie z orzeczeniami sądu i samym stanowiskiem policji możemy fotografować lub filmować funkcjonariusza na służbie.

Gdzie leży problem i kiedy możemy się wpakować w kłopoty? Kiedy opublikujemy wizerunek policjanta w sieci bez jego zgody – mamy tutaj bowiem naruszenie dotyczące rozpowszechniania wizerunku. W takim razie jak to rozwiązać? Można opublikować nagranie z interwencji w sieci, ale mamy obowiązek zamazania jego twarzy i zmiany głosu.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl