Dzięki Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) od 5 grudnia 2020 r. nie ma obowiązku wożenia ze sobą tradycyjnego dokumentu potwierdzającego uprawnienia kierowcy. W trakcie kontroli to właśnie tam policjanci sprawdzają dane kierującego pojazdem.
Także od 5 grudnia wszyscy kierowcy mogą mieć swoje prawo jazdy w telefonie – w aplikacji mObywatel. Co zrobić, aby je zdobyć?
Jeśli jeszcze nie masz mObywatela w swoim telefonie – pobierz aplikację. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz, możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.
Aby uruchomić mObywatela potrzebujesz profilu zaufanego.
Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go w kilka chwil, przez internet. Sprawdź, jak to zrobić.
Jeśli masz już profil zaufany i aplikację w telefonie aktywuj w niej mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego (chyba, że już masz to dawno za sobą…).
Jeśli pierwszy raz korzystasz z mObywatela, tłumaczymy, jak aktywować mTożsamość:
– Będąc w aplikacji kliknij „+ Dodaj pierwszy dokument” w oknie głównym aplikacji i wybierz mTożsamość.
– Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.
Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy, że dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji).
„W mPrawie Jazdy znajdziemy niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym” – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Inne różnice? Niewielkie. W mPrawie Jazdy – numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych. I to tyle.
Więcej informacji o aplikacji znajdziesz na https://www.gov.pl/mobywatel