Kolejny motocykl z silnikiem diesla w produkcji
MotoRmania
17 stycznia 2012

670 ccm diesel Altius Scimitar 

Wygląda na to, że wraz z ogromnym wzrostem rynku motocyklowego w Indiach urosło również zapotrzebowanie na jednoślady z silnikiem diesla. Motocykle na olej napędowy do niedawna postrzegane przez większość ludzi za głupotę obecnie stały się obiektem zainteresowań takich producentów jak Bajaj, Royal Enfield, a teraz również nowopowstałej spółki Altius Automotive Technologies. Ta ostatnia firma podpisała niedawno kontrakt z Hayes Diversified Technologies, producentem silników diesla, który wyposaża wojsko w motocykle na olej napędowy, oparte na wiekowym już Kawasaki KLR650s.

Scimitar to pierwszy model Altiusa. Posiada 33 KM i będzie jeździł praktycznie na wszystkim co się spali. Wojsko zainteresowane jest jednośladami wyposażonymi w silnik diesla, ponieważ cały sprzęt, jakiego używa (czołgi, ciężarówki) zużywa właśnie ten rodzaj paliwa.

Motocykle w dieslu są również bardzo przydatne w wiejskich obszarach Indii, gdzie olej napędowy jest znacznie bardziej dostępny i tańszy od benzyny.

Czy takie maszyny przyjmą się również w Europie? Kilka lat temu, olej napędowy był przeznaczony tylko do samochodów ciężarowych, rolników i skąpców gotowych jeździć wolniejszymi samochodami. Obecnie produkcja samochodów w dieslu wynosi więcej niż połowa całej sprzedaży nowych samochodów w Europie. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Może więc pogodzimy się również z motocyklami na olej napędowy ?

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły