Wyprawa Motorismo Kraków – Jerozolima 2013: w przeszłość i do teraźniejszości
MotoRmania
21 czerwca 2013

Izrael. Kraj powstania trzech największych religii świata. Kulturowy tygiel, gdzie pojęcie mieszania się tradycji z nowoczesnością zdaje się nabierać niezwykle interesującego znaczenia. 

Informacja prasowa

Państwo z jednej strony reprezentowane przez uznawane za najmniej żydowski, wiecznie rozbawiony Tel-Awiw tętniący gwarem i muzyką nocnych klubów. Z drugiej przez tradycyjną Jerozolimę ze Ścianą Płaczu, najświętszym obiektem judaizmu oraz górującą nad nią Kopułą na Skale, świętym miejscem muzułmanów.

W lipcu w kierunku orientalnych, bliskowschodnich osobliwości, widoków i zapachów oraz miejsc na trwale zapisanych na kartach historii wyruszy Wyprawa Motorismo Kraków – Jerozolima 2013. Nadrzędnym celem mającej potrwać ponad miesiąc przygody będzie spenetrowanie niewielkiego Izraela nie tylko pod kątem historii, ale także codziennego życia, które może się troszkę różnić od tego znanego Europejczykom. Nie tylko ze względu na ważną rolę, jaką odgrywają w nim Siły Obronne Izraela. Refleksje związane z podróżą zostaną opisane w książce podróżniczo-reportażowej.

Inicjatorem wyprawy jest krakowski pisarz, Sławomir Łuczak. Na liczącej 6 tysięcy kilometrów trasie towarzyszyć mu będzie Yamaha YBR 125 Custom, motocykl, który znakomicie spisał się na 3700 kilometrach ubiegłorocznej podróży do Rzymu. Na miarę swoich możliwości i ograniczeń związanych z pojemnością poradził sobie nawet z potęgą Alp zalewanych ulewnym deszczem.

Oprócz obserwacji codziennego życia znajdzie się także czas na zabytki, na których brak Izrael nie może narzekać. Przede wszystkim jednak będzie droga: liczne parki narodowe, malownicze trasy nad wybrzeżem Morza Śródziemnego oraz przez bezkres pustyń Judejskiej i Negew zajmujących niemal 50% całkowitej powierzchni Izraela.

Noclegi zapewnią rozsiane po całym kraju campingi. Bez wątpienia wielką atrakcją będą pola namiotowe w okolicach Morza Martwego oraz krateru Ramon usytuowane w samym sercu pustyni Negew. Można rozstawić tam zarówno swój namiot, jak i skorzystać z gościnności namiotów beduińskich.

W pierwotnej wersji wyprawa miała najpierw dotrzeć do tureckiego Iskenderun. Stamtąd do Izraela jest już tylko 12 godzin drogą morską. Niestety, turecki przewoźnik zawiesił rejsy na tej trasie. Alternatywna droga poprowadzi do włoskiego Salerno. Ośmiodniowy rejs statkiem towarowym z pewnością stanie się furtką do Wielkiej Przygody.

Patronat medialny: MotoRmania
Główny Sponsor: Sieć Salonów Motocyklowych MOTORISMO
Główny Partner: Klub Kulturalny
Wsparcie techniczne: Yamaha Ring Road Galicja Kraków
Strona autorska: slawomir-luczak.eu

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły