Gorąca i udana IV runda WMMP w czeskim Moście – relacja Rinasa!
Rinas
21 lipca 2015

Rinas opowiada, jak poszła runda w Moście!

autor:
Paweł „Rinas” Przybylski

Siemanko. Jak zapewne wiecie (bo na bank jako zapaleni MotoRmaniacy śledzicie wszystko, co szybko jeździ, a więc przede wszystkim wyścigi) w miniony weekend minęła nam już IV z VI rund Motocyklowych Mistrzostw Polski. Mieliśmy już zatem 2 rundy krajowe w Poznaniu oraz 2 zagraniczne – węgierska Pannonia i teraz czeski Most.

Wyjazd…
Cóż, mój wyjazd stanął pod mocnym znakiem zapytania, gdyż… mocno rozchorował się mój mechanik, a nie bardzo miałem opcję wziąć kogoś innego na jego miejsce. Na szczęście, mój brat oraz jeszcze jeden kolega stworzyli ze mną zgraną ekipę i o 22″05 w środę wyjechaliśmy z Warszawy! Dojazd do Mostu – w czwartek o 8 rano, dodatkowo Czechy przywitały nas deszczem…

Treningi w czwartek i piątek
W czwartek odbywały się cały dzień płatne treningi, a ponieważ dopiero o 8 dojechaliśmy na tor i byłem totalnie wyczerpany z jakichkolwiek sił fizycznych, poszedłem spać. Wstałem wczesnym popołudniem i przejechałem 3 treningi, żeby chociaż zapoznać się z torem. Na więcej nie starczyło sił. 🙂 Poszedłem wcześnie spać i w piątek miałem treningi już w ramach Alpe Adria, co lubię najbardziej, bo… mogę podglądać sporo szybszych zawodników. To niesamowite, jak oni zasuwają! W każdy zakręt wchodzą z uślizgiem tyłu, w zakręcie jadą jak przyklejeni i wystrzelają z nich jak armaty… No nic, mam nadzieję że kiedyś też tak będę jeździł, a na razie nie pozostaje mi nic innego, jak trenować – co też grzecznie robię!

Sobota – kwali i I wyścig
Na sobotnie kwalifikacje po raz pierwszy założyłem nową przednią oponę. Jechało mi się całkiem spoko. Udało się pojechać 1.46,2 a więc o sekundę poprawiłem swój czas sprzed roku. Dla porównania… Rok temu, ten czas dałby mi 2 pole startowe (które de facto miałem z czasem 1.47,1 ); w tym roku w Rookie też miał bym z tym czasem 2. miejsce. Tyle tylko, że ja jadę teraz Mistrzostwa Polski i Alpe Adria, więc ten czas dał mi… 21. pole startowe. Tak duża jest różnica poziomu między klasami pucharowymi, a mistrzowskimi…

Wyścig, jak to wyścig – jak zwykle wystartowałem dobrze. Próbowałem nawiązać walkę z kilkoma zawodnikami Alpe Adria, ale strasznie kiepsko rozpocząłem wyścig, a rozkręcałem się dopiero z każdym kolejnym kółkiem. Trzy okrążenia przed końcem dogonił i wyprzedził mnie Marek Chłopkowski, z którym toczymy zacięte boje w WMMP w tym roku, regularnie finiszując z kosmicznie małymi różnicami na mecie. Niestety, mimo że jechałem Markowi na ogonie, to nie starczyło mi czasu na atak i skończyłem wyścig na IV miejscu w WMMP. Pozostał spory niedosyt. Czas w wyścigu – 1.46,8.

Niedziela – II wyścig
Poranne, niedzielne kwali pojechałem typowo treningowo – było chłodniej, dodatkowo wystartowałem na zużytych oponach, a mimo to pojechałem niskie 1.47 i czekałem z niecierpliwością na wyścig.

Do wyścigu byłem naprawdę pozytywnie nastawiony. Założyłem nową przednią i tylną oponę. Niestety, start do wyścigu został opóźniony, a dodatkowo zaczęło mocno kropić i pojawiły się ciemne chmury. Przyznaję, dosyć mocno się zestresowałem, ale… miałem uszykowane felgi z oponami na deszcz. Jak lunie, to lunie, nic nie poradzę!

Na polach startowych jednak okazało się, że padać raczej nie będzie, i ruszyliśmy normalnie do suchego wyścigu. Nie wiem czemu ale… schrzaniłem start! I musiałem mocno gonić, wyprzedziłem 2 zawodników i dojechałem do Marka. Jechałem mu na ogonie z 5 kółek, po drodze 2 razy próbując ataku, ale nieskutecznie. Zaplanowałem atak konkretnie w jednym miejscu, w ciasnym prawym nawrocie, szykowałem się do ataku kilku kółek i… ostatecznie, skutecznie go przeprowadziłem!

Do mety nie dałem się już wyprzedzić i dojechałem na 3. miejscu, na podium stając w towarzystwie Adriana Paska i Patryka Kosiniaka, który wystartował gościnnie w tej rundzie i niechcący… wygrał! To pokazuje tylko, jak wysoki jest poziom w niemieckim Pucharze Yamahy R6, w którym jeżdżą chłopaki. W każdym razie, poprawiłem też lekko kółko z kwalifikacji i zrobiłem swoją nową życiówkę na torze w Moście.

Wnioski
Wniosek – głównie jeden… Cel to jednak jeździć głównie za granicą, wśród szybszych i lepszych ode mnie. Wiadomo, że w Poznaniu też mam kogo gonić, ale jest zbyt mało zawodników i zbyt duży rozstrzał poziomu, aby skutecznie kogoś podpatrywać. Jeżeli ktoś jest kilka sekund szybszy, momentalnie zniknie i za wiele nie podpatrzę… Natomiast na Alpe Adria, mimo że zwodnicy są piekielnie szybcy, to jednak jest ich dużo i zawsze można się czegoś nauczyć, obserwując. A jeżdżą naprawdę niesamowicie, czołówka jeździ poziome Mistrzostw Świata… To trzeba przeżyć żeby uwierzyć, jak oni zasuwają! Ale najważniejsze dla mnie, że w końcu złapałem swoją formę i myślę że już niebawem będę w swojej życiówce i znacznie przyspieszę…

Tymczasem, już za 5 tygodni, w dniach 20-21 sierpnia czekam na Speed Day i zaraz po nim, 22-23 sierpnia startuje V runda WMMP w Przeźmierowie! Zapewniam Was, że razem z Markiem damy szoł i coś czuję. że różnice na mecie będą… dosyć skromne! A w międzyczasie, postaram się też wpaść potrenować na Speed-Day w dniach 3 i 4 sierpnia. Wpadaj, może się spotkamy!

Oczywiście, zapraszam też Ciebie, żebyś ze mną uczestniczył w mojej wyścigowej przygodzie! Zapraszam na moją stronę, ale przede wszystkim wbijaj do mnie na FAN-page, który pomału się rozwija. Będzie sporo NEWS-ów i informacji, zarówno o motocyklach i wyścigach, jak i formie i przygotowaniu fizycznym. W planach jest też kilka konkursów, będzie ciekawie! Lajkuj, komentuj, udostępniaj!

facebook.com/pawel.rinas.przybylski
pawelprzybylski.com

Jeżeli masz do mnie jakiekolwiek pytania, chcesz czegoś się dowiedzieć, zagadać lub mi po prostu pomóc – wal śmiało, nie krępuj się – do odważnych świat należy!

Do zobaczenia na torze!

Pozdrawiam!
Rinas

Sponsorzy
To dzięki tym firmom i ich produktom, mogę się ścigać i teraz o tym pisać. Dziękuję.

MOTORMANIA.COM.PL – motormania.com.pl/ – najlepszy i najszybszy w Polsce portal motocyklowy!
SPED-TRANS P.U. Piotr Bogusz – www.stzb.pl/ – ceniona i uznana firma transportowo – spedycyjna
ENI – eni.info.pl/ – jakość BEZ GRANIC – najlepsze oleje
DOBRE SKLEPY MOTOCYKLOWE – dobresklepymotocyklowe.pl/ – dystrybutor produktó HCJ, RST i wielu innych
MUSCLE CLINIC – muscleclinic.pl/ – suplementy diety najwyższej jakości
MOTOR-LAND – motor-land.com.pl/ – dystrybutor produktów DiD, Versah, Sunstar i wielu innych
FIT&FUN – fitfun.pl/ – jeden z najstarszych i na pewno najlepszych w Warszawie fitness-club i siłownia
RAPID MOTOCYKLE – rapid-motocykle.pl/ – salon i serwis motocyklowy, importer butów SIDI
FAST FORWARD – fastforward.com.pl/ – sprzedaż I serwis zawieszeń Ohlins oraz Dynojet i Power Commander
THE 12 DESIGN – the12design.tumblr.com/ – grafika nie tylko motocyklowa!
PHOTO ACTION – photoaction.pl/ – motorsport photography
AUTOMOBILKLUB KRÓLEWSKI – ak-krolewski.pl/

Rinas
Redaktor naczelny

Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły