Zapowiedź GP Kataru – MotoGP wraca na tor!

- Mick

Najszybsi motocykliści świata wracają do walki po zimowej przerwie. W ten weekend zawodników MotoGP czeka pierwsza z osiemnastu rund sezonu 2016. Wyścig otwarcia w niedzielę, przy sztucznym oświetleniu na torze w Katarze, gdzie pierwsze treningi ruszają już w czwartek. Czy Jorge Lorenzo obroni tytuł, a Valentino Rossi i Marquez zakopią wojenny topór?

O ile szanse Hiszpana na sięgnięcie po czwartą już koronę mistrza MotoGP wydają się dość spore, o tyle końca waśni dwóch najbardziej charyzmatycznych zawodników w stawce nie widać. Lorenzo zdominował zimowe testy, podczas gdy Rossi i Marquez próbowali dotrzymać mu kroku, jednocześnie unikając jak ognia tematu kontrowersyjnych wydarzeń sprzed roku; także podczas środowej konferencji prasowej w Katarze. Ich walka będzie jednak z pewnością znów szalenie zacięta.

Sytuacja w stawce wygląda jednak zupełnie inaczej niż dwanaście miesięcy temu. Nowy dostawca opon, francuska firma Michelin, oraz mniej zaawansowana elektronika, wyraźnie utrudniły niektórym przygotowania do sezonu. W sporych tarapatach jest właśnie Honda, podczas gdy Yamaha wydaje się dyktować tempo. Bliżej czołówki są także zawodnicy Ducati i Suzuki. Uważać trzeba będzie szczególnie na Andreę Iannone, który zapowiada walkę o zwycięstwa i Mavericka Vinalesa, który chce stanąć na podium.

Dość wyraźnie zmienią się w tym roku także same wyścigi. Koniec z utrzymywaniem równego co do sekundy i wyśrubowanego już od pierwszych zakrętów tempa. Nowe opony potrzebują więcej czasu na dogrzanie, co może spowolnić, a jednocześnie uatrakcyjnić pierwsze kółka. Mniej zaawansowana elektronika utrudni z kolei utrzymanie tempa na finiszu, co także może przynieść sporo niespodzianek. Czy więc Lorenzo mimo udanych testów może czuć się bezpiecznie? Ani trochę!

Pierwsze starcie czeka zawodników już w ten weekend w Katarze. Z uwagi na nietypowy, nocny harmonogram, wyścigowy weekend tradycyjnie rozpoczyna się tam już w czwartek. Zmrok zapada bowiem dopiero ok. godziny osiemnastej lokalnego czasu (szesnasta w Polsce), a już ok. dwudziestej trzeciej temperatura spada na tyle, że wilgoć czyni asfalt niezwykle śliskim. Stąd dodatkowy dzień jazd. Nie będzie on jednak zawodnikom specjalnie potrzebny. Wszystkie trzy klasy w marcu testowały bowiem w Katarze przez trzy dni. Zespoły mają już więc gotowe ustawienia. Teraz wszystko w rękach motocyklistów, którzy po prostu muszą dać z siebie wszystko. Z jakim skutkiem? Przekonamy się lada chwila.

Treningi wolne w czwartek i piątek. W sobotę kwalifikacje. Niedziela to już tylko rozgrzewki i wyścigi. Danie główne, wyścig o Grand Prix królewskiej klasy MotoGP, w niedzielę o dziewiętnastej polskiego czasu. Przed nim klasy Moto3 i Moto2. Bezpośrednie relacje na antenie Polsatu Sport News, na portalu polsatsport.pl oraz w Ipli.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl