Kto pokona Marqueza podczas MotoGP na Sachsenringu?

- Piotr Jędrzejak

Grand Prix Niemiec wyznaczy w najbliższy weekend półmetek tegorocznych zmagań MotoGP. Prowadzący w tabeli Marc Marquez na krętym i krótkim Sachsenringu jest niepokonany od sześciu lat. Czy tak samo będzie tym razem?

Marquez w królewskiej kategorii triumfował w Niemczech przez trzy ostatnie lata. Wcześniej, gdy młody Hiszpan wygrywał tam w mniejszych kategoriach, w MotoGP zwyciężał jego kolega z Repsol Hondy, Dani Pedrosa. Ostatnie zwycięstwo dla Yamahy w 2009 roku wywalczył na Sachsenringu Valentino Rossi, podczas gdy Jorge Lorenzo nigdy nie stał tam na szczycie podium; w żadnej z klas.

Teoretycznie wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejny weekend pod znakiem dominacji Marqueza, ale pozory mylą. Przekonaliśmy się o tym trzy tygodnie temu, kiedy zmagania w Holandii padły łupem Jacka Millera, do którego na podium dołączył Scott Redding. Czy i teraz czekają nas niespodzianki? Pierwszą z nich może sprawić pogoda. Piątkowe treningi mają upłynąć pod znakiem deszczu. W sobotę ma być sucho, ale w niedzielę znów może popadać. Czy powtórzy się sytuacja sprzed dwóch lat? Wówczas większość stawki startowała do wyścigu z… alei serwisowej po zmianie opon w ostatniej możliwej chwili.

Sachsenring to co prawda najkrótszy tor w kalendarzu MotoGP, ale ta licząca zaledwie 3,6 km trasa jest także jedną z najtrudniejszych. Głównie dlatego, że większość zakrętów prowadzi w lewą stronę, z kolei jeden z tylko trzech prawych, tzw. wodospad, to także jeden z najszybszych łuków w MotoGP. Taka konfiguracja to wyzwanie nie tylko dla zawodników i motocykla, ale i ogumienia, dlatego francuski Michelin przysłał do Niemiec także asymetryczne przednie opony. W przeszłości takie ogumienie sprawdzało się z różną skutecznością. Jak będzie tym razem?

Jedno jest pewne. Lorenzo i Rossi muszą mocno wziąć się do pracy, bo ich strata do lidera tabeli po trudnym weekendzie w Assen wynosi odpowiednio 32 i 60 punktów. Jeśli Hiszpan wyśrubuje na Ringu swój niemiecki rekord i sięgnie po siódmą wygraną, losy tytułu mogą być już niemal przesądzone. A może powstrzyma go właśnie Pedrosa, pogoda lub kolejny czarny koń ze środka stawki?

Bezpośrednie relacje z Grand Prix Niemiec od piątku w Polsacie Sport News i na portalu polsatsport.pl.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl