Polacy w pełnym cyklu Endurance: już w ten weekend Bol d’Or 24h

- MotoRmania

Polski zespół Wójcik Racing Team wystartuje w pełnym cyklu motocyklowych mistrzostw świata FIM EWC w sezonie 2017/2018. Pierwsza runda, 24-godzinny, legendarny wyścig Bol d’Or, już w ten weekend na francuskim torze Paul Ricard.

informacja prasowa

Podopieczni Grzegorza Wójcika zdominowali tegoroczną rywalizację w mistrzostwach Polski, sięgając po trzy z czterech tytułów, a także z powodzeniem zadebiutowali w mistrzostwach świata FIM EWC podczas czerwcowego, ośmiogodzinnego wyścigu na słowackim Slovakiaringu.

W sezonie 2017/2018 ekipa z Warszawy weźmie udział w pełnym cyklu motocyklowych mistrzostw świata endurance jako permanentny zespół.

Wojcik team ms endurance (3)

Pierwsza z pięciu rund już w najbliższy weekend. 81. edycja legendarnego, 24-godzinnego wyścigu Bol d’Or odbędzie się na liczącym 5,8 km torze Paul Ricard, leżącym na Lazurowym Wybrzeżu i słynącym z blisko dwukilometrowej prostej, na której motocykle rozpędzają się do ponad 300 km/h.

W barwach Wójcik Racing Teamu we Francji wystartuje trzech zawodników; lider ekipy Marek Szkopek, który wywalczył w tym roku mistrza Polski i Alpe Adria w klasie Supersport, a także Paweł Górka i Daniel Bukowski. Rezerwowym zawodnikiem będzie Adrian Pasek. Na torze zabraknie kontuzjowanego mistrza Polski klasy Superstock 1000, Bartka Wiczyńskiego.

Polski zespół korzystać będzie z ponad 200-konnej Yamahy R1 z numerem 77, przygotowanej w specyfikacji Formula EWC przez austriackich specjalistów z YART, byłych mistrzów świata FIM EWC.

Szkopek i Górka mają już na swoim koncie starty w innym 24-godzinnym klasyku w Le Mans. Górka dwa lata temu startował także w Bol d’Or, więc zna tor Paul Ricard. Dla Bukowskiego, byłego mistrza Polski klasy Supersport, najbliższy weekend oznacza z kolei debiut w FIM EWC oraz pierwszy start Yamahą R1. Cały zespół po raz pierwszy wystartuje także korzystając z opon Bridgestone.

Wojcik team ms endurance (1)

„Sezon 2017 potoczył się dla mnie idealnie i bardzo się cieszę z wywalczenia tytułów mistrza Polski i Alpe Adria, ale moim najważniejszym celem i spełnieniem marzeń są właśnie starty w pełnym cyklu MŚ FIM EWC – mówi 32-letni Marek Szkopek. – To będzie nasz drugi start w tej serii po czerwcowym debiucie na Słowacji. Od tego czasu bardzo wiele się zmieniło, a my dysponujemy nie tylko dużo większym doświadczeniem, ale także lepszym zapleczem. Bol d’Or to jednak zupełnie inna historia niż ośmiogodzinny sprint, dlatego w ten weekend chcemy po prostu zbierać doświadczenie, unikać błędów i dojechać do mety. Oczywiście na jak najlepszej pozycji.”

„Nasz zespół powstał dopiero dwa lata temu, ale po zdominowaniu mistrzostw Polski i debiucie w FIM EWC wiedzieliśmy, że nadszedł czas na kolejny krok, którym będą starty w pełnym cyklu MŚ jako permanentny team – dodaje szef zespołu Grzegorz Wójcik. – Bol d’Or to nasz debiut w wyścigu 24-godzinnym, podczas którego wszystko może się zdarzyć, dlatego skupiamy się przede wszystkim na jak najlepszej pracy. Dysponujemy świetnym motocyklem przygotowanym przez YART i bardzo dobrym zapleczem, ale podchodzimy do rywalizacji z dużą pokorą. Ten weekend będzie dla nas wyjątkowym wyzwaniem, ponieważ w tym samym czasie Daniel Blin zadebiutuje w naszych barwach w mistrzostwach świata World Supersport 300 na torze Portimao w Portugalii. Nie było nam łatwo wszystko to zorganizować, ale jesteśmy gotowi do walki.”

Wyścig Bol d’Or rozpocznie się w sobotę o godzinie 15:00 i potrwa 24 godziny. Na starcie ustawi się 59 zespołów z całego świata, w tym 33 permanentne. Ostateczni zwycięzcy pokonają blisko cztery tysiące kilometrów. Relacje na antenie Eurosportu 2. W sobotę od 14:45 do 21:55. W niedzielę od 7:00 do 15:15.

Zakulisowe ciekawostki, zdjęcia i relacje wideo przez cały wyścig także na profilu zespołu na Facebooku, pod adresem facebook.com/wojcikfhpracingteam.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl