Pikes Peak: motocykle nie pojadą w 2020 roku

- Piotr Jędrzejak

Pikes Peak to jeden z najbardziej znanych na całym świecie wyścigów typu hill climb. Jest niebezpieczny oraz widowiskowy, ale jednocześnie stanowi prawdziwe wyzwanie dla motocykli i zawodników.

Wie o tym m.in. Ducati. Włoska marka postanowiła rozwinąć swojego nowego Streetfightera V4 w oparciu o doświadczenie i starty Carlina Dunne’a właśnie na Pikes Peak. Niestety w wyścigu finałowym, na ostatnim zakręcie Carlin wypadł z trasy, stracił życie.

W efekcie organizator wyścigu powiedział dość. Na rok 2020 motocykle zostają anulowane z Pikes Peak.

Tom Osborne, szef PPIHC: „Motocykle były częścią Pikes Peak od 29 lat, a ich historia sięga inaugurującej imprezy w 1916 roku. To znaczy, że program motocyklowy nie był wydarzeniem corocznym. W ciągu 97-letniej historii PPIHC, motocykle ścigały się tutaj 41 razy. Teraz nadszedł czas, aby surowo zweryfikować każdy aspekt wyścigu, wliczając program motocyklowy, aby zweryfikować, czy PPIHC powinno się zmienić.”

Jednym z motorów napędowych klasy motocyklowej w Pikes Peak było Ducati oraz program szkoleniowy, w którym zaawansowani zawodnicy (jak Carlin Dunne) szkolili nowoprzybyłych. Pokazywali im, jak pokonać trasę szybko i bezpiecznie. Teraz Carlin Dunne nie żyje.

Niedługo po wypadku, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia o możliwości anulowania klasy motocyklowej, głos zabrała matka Carlinga Dunne’a.

„Przez całe życie wiedziałam, że mogę stracić syna. Wchodziliśmy w to świadomie. Wiedzieliśmy o dwóch stronach medalu tego sportu. Byłam poświęcona jemu i jego marzeniom. Robił to, co kochał. Dlaczego więc mamy zabierać innym zawodnikom marzenia o ściganiu się w Pikes Peak?” – skwitowała Romie Gallardo, matka Carlina Dunne’a.

Pod koniec 2015 roku, chcąc poprawić bezpieczeństwo, organizator podjął kontrowersyjną decyzję, zakazując motocykli z dwuczęściową kierownicą. Następnie zakazano motocykli offroadowych. W 2020 roku motocykle na pewno nie pojadą. Czy w przyszłości wrócą? Czas pokaże.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl