Ekscytujący finał mistrzostw Włoch CIV – Relacja, foto i wideo

- Mick

Ostatnia runda motocyklowych mistrzostw Włoch, jednej z najmocniejszych krajowych serii na świecie, nie tylko wyłoniła mistrzów, ale także zafundowała kibicom mnóstwo emocji. I kilka niespodzianek. Przeczytajcie relacje i zobaczcie skróty wideo z niedzielnych wyścigów.

Haga i synowie

Haga i synowie

Na leżącym pod Rzymem torze Vallelunga niespodzianek zabrakło co prawda w klasie Superbike, w której oba wyścigi padły łupem kierowcy testowego Ducati, Michele Pirro. 31-latek mistrzowski tytuł, drugi w swojej karierze, zapewnił sobie już podczas poprzedniej rundy na Mugello i w finale startował bez presji. Z tą nie poradził sobie z kolei jego główny rywal Lorenzo Zanetti, który przewrócił się w sobotę próbując dotrzymać kroku liderowi. Mimo wszystko były drugi wicemistrz świata Supersportów zapewnił sobie drugie miejsce w tabeli, przed ustępującym mistrzem, Matteo Baiocco.

Highlights SBK round 12 Autodromo Vallelunga, #elfCIV17

Opublikowany przez Campionato Italiano Velocità na 8 października 2017

Prawdziwą petardą były z kolei wyścigi klasy Supersport, w której szansę na mistrzostwo miało przed weekendem aż pięciu zawodników. W sobotę triumfował 25-letni Davide Stirpe, który dzięki temu zrównał się punktami z dotychczasowym liderem Ilario Dionisim. W niedzielę dwóch motocyklistów MV Agusty czekał więc zacięty pojedynek o tytuł. Żaden z nich nie mógł popełnić jednak błędu, bowiem matematycznie w grze wciąż byli dwaj inni zawodnicy.

Highlights SS600 round 12 Autodromo Vallelunga, #elfCIV17

Opublikowany przez Campionato Italiano Velocità na 8 października 2017

Nori Haga - zdjęcia civ.tv

Nori Haga – zdjęcia civ.tv

Ostatecznie także w niedzielę triumfował Stirpe i to on zgarnął koronę, ale prawdziwą sensacją był startujący gościnnie ze środka stawki Noriyuki Haga, który w drugim wyścigu na chwilę wystrzelił na prowadzenie. 42-letni Japończyk, trzykrotny wicemistrz świata serii World Superbike, po zakończeniu kariery zamieszkał na stałe we Włoszech, gdzie startują obecnie jego dwaj synowie. Obaj pokazali się z dobrej strony w wyścigach klasy Supersport 300, w której tytuł już podczas poprzedniej rundy zapewnił sobie Luca Bernardi z San Marino. W stawce 40 zawodników tej kategorii zabrakło w Vallelundze Daniela Blina, który mimo oferty jednej z ekip Yamahy postanowił skupić się na przygotowaniach do zbliżających się testów do serii Red Bull MotoGP Rookies Cup.

Highlights SS300 round 12 Autodromo Vallelunga, #elfCIV17

Opublikowany przez Campionato Italiano Velocità na 8 października 2017

Nicholas Spinelli - Mistrz Moto3

Nicholas Spinelli – Mistrz Moto3

W Moto3 mistrzowski tytuł dopiero w niedzielę zapewnił sobie Nicholas Spinelli, którego jednak do ostatnich metrów naciskał były zawodnik pucharu Red Bulla, Kevin Zannoni. Podopieczny byłej gwiazdy, Michela Fabrizio, na Vallelundze startował ze złamanym podczas poprzedniej rundy lewym nadgarstkiem, a mimo wszystko wygrał sobotni wyścig, a w niedzielę finiszował na drugim miejscu. To jednak nie wystarczyło, aby odebrać Spinelliemu wystarczająco dużo punktów i przeskoczyć go w generalce. Ubiegłoroczny wicemistrz przypieczętował tytuł odpowiednio drugim i trzecim miejscem, podczas gdy w niedzielę triumfował podopieczny ekipy Maksa Biaggiego, Alessandro Delbianco.

Highlights MOTO3 round 12 Autodromo Vallelunga, #elfCIV17

Opublikowany przez Campionato Italiano Velocità na 8 października 2017

Niezwykłych emocji dostarczyła przeznaczona dla najmłodszych klasa PreMoto3, w której startują zawodnicy w wieku zaledwie 13-14 lat, podzieleni na kategorię dla 2-suwowych 125-tek i 4-suwowych 250-tek.

0079_Civ_ambience

Podopieczni Akademii VR46

W tej większej imponował Pasquale Alfano, który wywalczył pole position, ale w sobotę startował z alei serwisowej mimo problemów technicznych, a… i tak wygrał! W niedzielę do przypieczętowania tytułu i wyprzedzenia w tabeli Thomasa Briantiego wystarczyło mu drugie miejsce, które komfortowo dowiózł do mety za zwycięzcą, Alberto Surrą ze znanej z MŚ Moto2 ekipy SpeedUp.

Jeszcze bardziej nietypowo przebiegała rywalizacja w klasie dla 2-suwowych 125-tek. Przed weekendem szansę na tytuł miało w niej tylko dwóch zawodników. Lider Matteo Bertelle i goniący go Nikolas Marfurt. Ten drugi upadł w sobotę pod koniec pierwszego kółka i choć Bertelle uderzył w jego motocykl i sam wylądował nieprzytomny na poboczu – eliminując się jednocześnie ze startu w niedzielę – to jednak właśnie on, w mocno nietypowych okolicznościach, zapewnił sobie tym sposobem tytuł. Oba wyścigi w tej kategorii wygrał z kolei Matteo Boncinelli, sięgając jednocześnie po wicemistrzostwo. Z dobrej strony pokazali się także podopieczni Akademii Valentino Rossiego, znany z pucharu Red Bulla Lorenzo Bartalesi oraz Elia Bartolini.

Highlights PREMOTO3 round 12 Autodromo Vallelunga, #elfCIV17

Opublikowany przez Campionato Italiano Velocità na 8 października 2017

Mistrzostwa Włoch, które obok hiszpańskiej serii CEV i amerykańskich zawodów MotoAmerica są dzisiaj jedną z najmocniejszych krajowych lig na świecie, w sezonie 2017 nie zawiodły. Jak będzie za rok? W obliczu rozwiązania mistrzostw Niemiec IDM Superbike jest duża szansa, że seria CIV jeszcze bardziej urośnie w siłę. Jak zdradził także 11-krotny mistrz Polski Paweł Szkopek, jeden z komentatorów CIV na antenie stacji nSport+, przyszłoroczne starty we Włoszech rozważa także jego ekipa, Pazera Racing.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl