Daniel Blin zadebiutuje w motocyklowych MŚ w Portugalii
MotoRmania
14 września 2017

15-letni Daniel Blin, tegoroczny zdobywca motocyklowego Pucharu Europy w klasie Stocksport 300, zadebiutuje w najbliższy weekend w motocyklowych mistrzostwach świata klasy Supersport 300 na torze Portimao w Portugalii.

informacja prasowa

Młody torunianin zdominował zarówno Puchar Polski, jak i Puchar Europy. Za sterami Yamahy R3 w barwach ekipy Wójcik FHP YART Racing Team 15-latek wygrywał wyścig za wyścigiem i imponował na tyle, że organizatorzy mistrzostw świata World Supersport 300 zaprosili go do startu z tzw. dziką kartą w zaplanowanej na najbliższy weekend rundzie na torze Portimao. Blin zna już wymagający, portugalski obiekt, bowiem razem z zespołem testował tam przez trzy dni podczas przedsezonowych przygotowań.

Jedynego Polaka w stawce aż 38 najzdolniejszych młodych zawodników z całego świata mimo wszystko czeka trudne zadanie, tym bardziej, że przed wyścigiem odbędą się tylko dwie 30-minutowe sesje treningowe i 15-minutowe kwalifikacje. W Portugalii Blin będzie mógł jednak liczyć na pomoc doświadczonego szefa mechaników, Holendra Joeya Jitjensa, byłego zawodnika motocyklowych mistrzostw świata Grand Prix.

Najbliższy weekend będzie dużym wyzwaniem także dla całego zespołu Grzegorza Wójcika, który w tym samym czasie wystartuje również w pierwszej rundzie mistrzostw świata w FIM EWC, 24 godzinach Bol d’Or, na francuskim torze Paul Ricard.

„Nie mogę uwierzyć, że choć dopiero na początku tego roku rozpocząłem starty w wyścigach motocyklowych, to w najbliższy weekend zadebiutuję w mistrzostwach świata – mówi Daniel Blin. – World Supersport 300 to najwyższa i najbardziej prestiżowa seria w klasie, w której startuję, dlatego jestem oczywiście bardzo podekscytowany, ale wiem, że czeka mnie trudny weekend, bo poziom jest tutaj naprawdę niesamowicie wysoki. Nie ukrywam, że start w pełnym cyklu mistrzostw świata w przyszłym roku to moje marzenie, dlatego jadę do Portugalii zbierać doświadczenie i przekonać się, jak wypadnę w porównaniu z najlepszymi zawodnikami z całego świata. Dziękuję całemu zespołowi i naszym partnerom za wyjątkową szansę i obiecuję, że dam z siebie wszystko.”

„To będzie dla nas ogromne wyzwanie, bo większość zespołu będzie w tym samym czasie we Francji na wyścigu Bol d’Or, ale gdy otrzymaliśmy propozycję wystawienia Daniela w mistrzostwach świata World Supersport 300 nie zastanawialiśmy się ani chwili – dodaje szef zespołu Grzegorz Wójcik. – Daniel to w tej chwili bez wątpienia największa polska nadzieja w wyścigach motocyklowych. Pokazał to dominując w Pucharze Polski i Pucharze Europy, a także wygrywając w gościnnym starcie w bardzo trudnych mistrzostwach Niemiec. Wiemy, że w Portugalii stać go będzie na dobry rezultat, tym bardziej, że zna już tor, ale nie nakładamy na niego żadnej presji. Ten weekend ma upłynąć przede wszystkim pod znakiem nauki, zarówno dla Daniela, jak i całej ekipy, którą wzmocni swoim doświadczeniem Joey Litjens. Wierzymy, że podobnie jak w przypadku naszego niedawnego debiutu w FIM EWC, ten start będzie dopiero pierwszym krokiem w kierunku czegoś większego.”

W piątek zawodników World Supersport 300 czekają dwa treningi wolne, po 30 minut każdy. W sobotę o 14:00 dwie 15-minutowe sesje kwalifikacyjne, a w niedzielę o 12:05 polskiego czasu, wyścig. Relacja z wyścigu na oficjalnej stronie mistrzostw świata worldsbk.com.

Więcej informacji o zespole na jego oficjalnym profilu pod adresem facebook.com/wojcikfhpracingteam

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły