8 Godzin Suzuka FIM EWC już w niedzielę
Mick
28 lipca 2017

Już w niedzielę jeden z najsłynniejszych, obok 24 godzin Le Mans, wyścig motocyklowy na świecie. Japońskie 8 godzin na torze Suzuka to na producentów jednośladów najważniejsza impreza w roku. Nic dziwnego, że lista startowa pełna jest nazwisk znanych z MotoGP i World Superbike.

Zaledwie miesiąc temu ekscytowaliśmy się startem dwóch polskich teamów w rundzie FIM EWC na Słowacji. W ten weekend Wójcik FHP YART Racing Team i LRP Poland startują co prawda w WMMP na Węgrzech, ale karuzela MŚ FIM EWC kręci się w najlepsze, choć przed nią już tylko wielki finał.

Będzie nim wyjątkowa, 40 edycja japońskiego wyścigu 8 godzin Suzuka, na należącym do Hondy, byłym torze Grand Prix. Niedzielne zmagania to dla producentów motocykli perła w koronie. Nic dziwnego, że regularnie startują tam największe gwiazdy, z Valentino Rossim włącznie. Rok temu w barwach Yamahy zmagania wygrali Pol Espargaro i Bradley Smith. Wcześniej swojego szczęścia próbował także Casey Stoner.

Również i w tym roku na starcie nie zabraknie znanych nazwisk. Dla Yamahy wystartują jej zawodnicy z WorldSBK, Alex Lowes i Michael var der Mark, który wcześniej wygrywał już ten wyścig w barwach Hondy (to właśnie oni prowadzą po kwalifikacjach). Ta z kolei ściągnęła w swoje szeregi m.in. Jacka Millera z MotoGP, co miało okazać się dla Australijczyka ostatnią deską ratunku dla jego pozostania w szeregach Hondy w królewskiej klasie. Czy tak się jednak stanie? Wydaje się że przyszłoroczna zmiana barw jest jednak w przypadku Millera przesądzona.

Niestety, tym razem w FIM EWC bez Polaków, ale…

Wystartować w ten weekend miał także Stefan Bradl z WorldSBK, ale przed wylotem do Japonii powstrzymały Niemca komplikacje po zapaleniu ucha. Kolejne znane twarze to Dominique Aegerter z Moto2 i była gwiazda MotoGP, Francuz Randy de Puniet.

Dwaj ostatni wystartują razem w barwach etatowej ekipy FCC TSR. Pozostali reprezentować będą fabryczne teamy, które nie rywalizują w pełnym cyklu, a jedynie w japońskim klasyku. To oznacza jeszcze trudniejsze zadanie dla nielicznych etatowych składów, jak austriacki YART, który na swojej R1-ce wystawi Broca Parkesa, Kohtę Nozane i Marvina Fritza.

Do walki w Suzuka 8 Hours stanie aż 68 teamów. Bezpośrednia relacja z wyścigu w niedzielę w Eurosporcie 2, od 4:15 nad ranem do 12:45. Niestety, tym razem w FIM EWC nie zobaczymy polskich teamów, ale ptaszki ćwierkają, że podczas wrześniowego wyścigu Bol d’Or na francuskim torze Paul Ricard sytuacja będzie wyglądać zupełnie inaczej…

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły