8 Godzin Suzuka FIM EWC już w niedzielę

- Mick

Już w niedzielę jeden z najsłynniejszych, obok 24 godzin Le Mans, wyścig motocyklowy na świecie. Japońskie 8 godzin na torze Suzuka to na producentów jednośladów najważniejsza impreza w roku. Nic dziwnego, że lista startowa pełna jest nazwisk znanych z MotoGP i World Superbike.

Zaledwie miesiąc temu ekscytowaliśmy się startem dwóch polskich teamów w rundzie FIM EWC na Słowacji. W ten weekend Wójcik FHP YART Racing Team i LRP Poland startują co prawda w WMMP na Węgrzech, ale karuzela MŚ FIM EWC kręci się w najlepsze, choć przed nią już tylko wielki finał.

Będzie nim wyjątkowa, 40 edycja japońskiego wyścigu 8 godzin Suzuka, na należącym do Hondy, byłym torze Grand Prix. Niedzielne zmagania to dla producentów motocykli perła w koronie. Nic dziwnego, że regularnie startują tam największe gwiazdy, z Valentino Rossim włącznie. Rok temu w barwach Yamahy zmagania wygrali Pol Espargaro i Bradley Smith. Wcześniej swojego szczęścia próbował także Casey Stoner.

Również i w tym roku na starcie nie zabraknie znanych nazwisk. Dla Yamahy wystartują jej zawodnicy z WorldSBK, Alex Lowes i Michael var der Mark, który wcześniej wygrywał już ten wyścig w barwach Hondy (to właśnie oni prowadzą po kwalifikacjach). Ta z kolei ściągnęła w swoje szeregi m.in. Jacka Millera z MotoGP, co miało okazać się dla Australijczyka ostatnią deską ratunku dla jego pozostania w szeregach Hondy w królewskiej klasie. Czy tak się jednak stanie? Wydaje się że przyszłoroczna zmiana barw jest jednak w przypadku Millera przesądzona.

Niestety, tym razem w FIM EWC bez Polaków, ale...

Niestety, tym razem w FIM EWC bez Polaków, ale…

Wystartować w ten weekend miał także Stefan Bradl z WorldSBK, ale przed wylotem do Japonii powstrzymały Niemca komplikacje po zapaleniu ucha. Kolejne znane twarze to Dominique Aegerter z Moto2 i była gwiazda MotoGP, Francuz Randy de Puniet.

Dwaj ostatni wystartują razem w barwach etatowej ekipy FCC TSR. Pozostali reprezentować będą fabryczne teamy, które nie rywalizują w pełnym cyklu, a jedynie w japońskim klasyku. To oznacza jeszcze trudniejsze zadanie dla nielicznych etatowych składów, jak austriacki YART, który na swojej R1-ce wystawi Broca Parkesa, Kohtę Nozane i Marvina Fritza.

Do walki w Suzuka 8 Hours stanie aż 68 teamów. Bezpośrednia relacja z wyścigu w niedzielę w Eurosporcie 2, od 4:15 nad ranem do 12:45. Niestety, tym razem w FIM EWC nie zobaczymy polskich teamów, ale ptaszki ćwierkają, że podczas wrześniowego wyścigu Bol d’Or na francuskim torze Paul Ricard sytuacja będzie wyglądać zupełnie inaczej…

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl