Dziś w nocy Suzuka 8 Hours

- Mick

Zwycięstwo w tym wyścigu dla japońskich producentów motocykli często bywa ważniejsze, niż wygrana w Grand Prix królewskiej klasy MotoGP. Nic dziwnego, że co roku na starcie ustawiają się tam największe gwiazdy. W ten weekend ponownie dwóch Polaków!

Zacznijmy od ścisłej czołówki. Z pole position wystartuje fabryczny zespół Yamahy, który wygrywał cztery ostatnie edycje Suzuka 8 Hours. Za sterami R1-ki z numerem 21 ponownie zobaczymy znanych z World Superbike Alexa Lowesa i Michaela van der Marka oraz kierowcę testowego Yamahy, Katsuyukiego Nakasugę.

Zmęczone kolejnymi przegranymi przed własnymi kibicami, swoje fabryczne teamy po zęby uzbroiły Kawasaki i Honda. Ta pierwsza ekipa wystawia swoją czołową trójkę z World Superbike; obrońcę tytułu Jonathana Rea, jego team-partnera Leona Haslama (obaj wygrywali już na Suzuce w przeszłości) oraz Turka Topraka Razgatlioglu, zaś Honda (w tym roku prawdziwie „fabryczna”) Takumiego Takahashi, weterana Ryuichi Kiyonari i testera MotoGP, Stefana Bradla. To właśnie te trzy zespoły zdominowały kwalifikacje, choć sobotnia sesja Top 10 Trial, czyli Superpole dla najszybszych dziesięciu zespołów z czasówki,  nie doszła do skutku z powodu ulewy.

Mało znanych nazwisk? Dominique Aegerter z Moto2 i Javier Fores z WorldSBK/BSB wystartują na Musashi Hondzie z czwartego pola, przed fabrycznym teamem Suzuki, w którym ponownie weterani Kagayama i Watanabe oraz były mistrz WorldSBK i tester Suzuki MotoGP, Sylvain Guintoli.

Za nimi dwa czołowe teamy startujące w pełnym cyklu FIM EWC; YART i broniąca tytułu Honda France. Liderzy tabeli, SRC Kawasaki, ruszą z 11. pola. Tuż za nimi główni rywale, SERT. W grze o tytuł są jeszcze trzy zespoły i wszystko może się wydarzyć!

W stawce 64 ekip nie mogło zabraknąć także polskich akcentów. Do walki po raz drugi z rzędu staje Wójcik Racing Team. Tym razem do Marka Szkopka dołączyli Chris Bergman i Gino Rea. Ekipa Grzegorza Wójcika ruszy z 24. pola. Tuż za nimi, z 29. pozycji, wystartuje słowacka ekipa Maco Racing, w której zobaczymy Pawła Szkopka i Jamesa Ellisona.

Smaczku rywalizacji może dodać pogoda, bowiem prognozy mówią o deszczu, a w takich warunkach Suzuka staje się jeszcze bardziej ekstremalna.

Wyścig startuje o 4:30 rano polskiego czasu. Relacja od startu do mety w Eurosporcie 2.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl