Pierwszy funkcjonujący motocykl wydrukowany w 3D!

- Piotr Jędrzejak

Okej, może i jest trochę pozbawiony sensu. Ale jednocześnie jest jeżdżącym dowodem na to, że „da się”.

BigRep jest niemiecką firmą, która odpowiedzialna jest za jedne z największych na świecie, seryjnie produkowanych drukarek 3D. NowLab to ich wewnętrzne laboratorium, w którym ekipa bardzo mądrych osób opracowuje praktyczne zastosowania największych drukarek 3D. Ich najnowszy projekt, który stworzyli Marco Mattia Cristofori oraz Maximilian Sedlak, to w pełni sprawny motocykl.

Nera motocykl wydrukowany w 3D (3)

Jednoślad nazywa się NERA i jest to gra słów new oraz era. Rzeczywiście Nera odkrywa przed nami nową erę. Jest to pierwszy, sprawny motocykl, który w całości został wydrukowany w 3D. Może nie do końca w całości, bo elementy elektryczne (wraz z elektrycznym silnikiem) pochodzą z zewnątrz.

Nera posiada kilka nowatorskich rozwiązań, jak strukturalne koła niewymagające tradycyjnych opon. Sterowanie odbywa się bez tradycyjnego widelca. Tylne zawieszenie również jest strukturalne i nie wymaga zastosowania amortyzatora. Oczywiście na motocykl Nera nie można patrzeć kategoriami prawdziwego motocykla, bo wszystko w nim działa na przysłowiowe „słowo honoru”. Zresztą nie bez powodu film został przyspieszony w postprodukcji, aby Nera wyglądał chociaż trochę bardziej dynamicznie.

Nera motocykl wydrukowany w 3D (4)

Nie ma jednak wątpliwości, że technologia 3D coraz bardziej skutecznie wkrada się do przemysłu motocyklowego. Nawet BMW wydrukowało ramę S1000RR w technologii 3D.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl