Jak ćwiczyć większą kontrolę nad motocyklem? Urban slajd-gymkhana :) (video)
MotoRmania
30 czerwca 2020

To jedno z naszych ćwiczeń – zadaniem jest kontrola maszyny utrzymywanej w permanentnym slajdzie.

UWAGA : to ćwiczenie należy wykonywać w bezpiecznych miejscach, bez murów i słupów w które można uderzyć. Najlepsza nawierzchnia to płaski, twardy grunt szutrowy, który pozwoli nam łatwo wywołać uślizg.

Celem tego ćwiczenia jest sterowanie motocyklem w uślizgu – pomaga nam zrozumieć slajd, pracować nad odpowiednim ułożeniem ciała oraz uczy sterowania uślizgiem poprzez kontrolę kąta założenia maszyny. Potrzebujecie motocykl typu pit bike lub większy typu supermoto/enduro/ cross (one mają duży kąt skrętu kierownicy, który pomaga kontrować uślizg). Musicie sobie zapewnić równą, mało przyczepną nawierzchnię – jeszcze raz podkreślamy : początkujące osoby nie mogą tego robić w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie można uderzyć w słup tak jak na filmie. Każda powierzchnia flat trackowa będzie idealna. Pracujecie na 2 biegu i NIGDY nie używacie hamulca. Motocykl wprowadzacie w uślizg poprzez zwiększenie kąta złożenia i dodanie niewielkiej ilości gazu. Jeżeli maszyna nie wchodzi w uślizg to macie zwiększyć kąt złożenia ZAMIAST DODAWAĆ WIĘCEJ GAZU. Zwiększenie kąta złożenia, a nie ilości gazu, sprawi że uślizg rozpocznie się łagodnie i będzie można go płynnie kontrolować. Teraz kierunek jazdy na uślizgu kontrolujecie poprzez obniżanie i podnoszenie maszyny. Waszym celem jest pozostawać jak najdłużej w uślizgu. To jedno z ćwiczeń, które pozwala przenieść uślizg do strefy komfortu i później możemy go swobodnie wykorzystywać na „normalnych” motocyklach na asfalcie. Zapraszamy was na treningi do Moto Angeles, kontakt : pejser@motormania.com.pl.

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły