Wiedza ogólna: Choroba Kawasaki istnieje i badany jest jej związek z pandemią.
MotoRmania
4 maja 2020

Motocykliści mogą mylić chorobę Kawasaki z czymś co żartobliwie odnosi się do ich pasji – tymczasem chodzi o poważną chorobę zakaźną, która być może ma związek z pandemią koronawirusa.

Jak podaje „Health Service Journal”, w ciągu ostatnich trzech tygodni w Wielkiej Brytanii znacznie wzrosła liczba dzieci z wielonarządowym stanem zapalnym, który wymaga hospitalizacji.

W związku z nową chorobą dzieci cierpią na silne bóle brzucha, zapalenie mięśnia sercowego, wysypkę oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Objawy te zaobserwowano także u dzieci, które nie miały koronawirusa. Co więcej, dzieci zakażone koronawirusem wykazują objawy nowej infekcji typowe dla wstrząsu toksycznego i choroby Kawasaki.

Podczas choroby Kawasaki w wyniku uszkodzenia ściany naczynia dochodzi do powstania jej poszerzenia (tętniakowego), głównie w naczyniach wieńcowych serca, choć nie u wszystkich chorych w przebiegu choroby zajęte zostają naczynia serca.  Przyczyny choroby nie są znane. Podejrzewa się jednak, czy wywołuje ją jakiś czynnik zakaźny. U chorych stwierdza się często niedawno przebytą iniekcję górnych dróg oddechowych.

Na chwilę obecną lekarze próbują stwierdzić, czy objawy nowej choroby u dzieci związane są z COVID-19. Dr Elizabeth Whittaker ze szpitala w Londynie poinformowała o podobnych przypadkach zachorowań wśród dzieci także we Włoszech i w Hiszpanii. Dodała, że „liczby są małe, ale znaczące”. Przestrzega lekarzy pierwszego kontaktu, aby zwracali szczególną uwagę na podobne objawy u dzieci, które zgłaszają się z rodzicami po pomoc. 

Na czym polega choroba Kawasakiego u dzieci?

Rozpoznanie choroby Kawasakiego stawiane jest w przypadku gorączki utrzymującej się przez co najmniej 5 dni i w obecności poniższych kryteriów: obustronnego nieropnego przekrwienia spojówek,
zmian w śluzówkach jamy nosowo-gardłowej (zakażenie gardła, spieczone, suche wargi, język malinowy),obrzęku i (lub) rumienia na dłoniach lub stopach, złuszczania skóry okolicy przypaznokciowej, różnokształtnej, niepęcherzykowej wysypki na tułowiu, powiększenia węzłów chłonnych szyjnych.MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły