Wiedza ogólna: Choroba Kawasaki istnieje i badany jest jej związek z pandemią.

- MotoRmania

Motocykliści mogą mylić chorobę Kawasaki z czymś co żartobliwie odnosi się do ich pasji – tymczasem chodzi o poważną chorobę zakaźną, która być może ma związek z pandemią koronawirusa.

Jak podaje „Health Service Journal”, w ciągu ostatnich trzech tygodni w Wielkiej Brytanii znacznie wzrosła liczba dzieci z wielonarządowym stanem zapalnym, który wymaga hospitalizacji.

W związku z nową chorobą dzieci cierpią na silne bóle brzucha, zapalenie mięśnia sercowego, wysypkę oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Objawy te zaobserwowano także u dzieci, które nie miały koronawirusa. Co więcej, dzieci zakażone koronawirusem wykazują objawy nowej infekcji typowe dla wstrząsu toksycznego i choroby Kawasaki.

Podczas choroby Kawasaki w wyniku uszkodzenia ściany naczynia dochodzi do powstania jej poszerzenia (tętniakowego), głównie w naczyniach wieńcowych serca, choć nie u wszystkich chorych w przebiegu choroby zajęte zostają naczynia serca.  Przyczyny choroby nie są znane. Podejrzewa się jednak, czy wywołuje ją jakiś czynnik zakaźny. U chorych stwierdza się często niedawno przebytą iniekcję górnych dróg oddechowych.

Na chwilę obecną lekarze próbują stwierdzić, czy objawy nowej choroby u dzieci związane są z COVID-19. Dr Elizabeth Whittaker ze szpitala w Londynie poinformowała o podobnych przypadkach zachorowań wśród dzieci także we Włoszech i w Hiszpanii. Dodała, że „liczby są małe, ale znaczące”. Przestrzega lekarzy pierwszego kontaktu, aby zwracali szczególną uwagę na podobne objawy u dzieci, które zgłaszają się z rodzicami po pomoc. 

Na czym polega choroba Kawasakiego u dzieci?

Rozpoznanie choroby Kawasakiego stawiane jest w przypadku gorączki utrzymującej się przez co najmniej 5 dni i w obecności poniższych kryteriów: obustronnego nieropnego przekrwienia spojówek,
zmian w śluzówkach jamy nosowo-gardłowej (zakażenie gardła, spieczone, suche wargi, język malinowy),obrzęku i (lub) rumienia na dłoniach lub stopach, złuszczania skóry okolicy przypaznokciowej, różnokształtnej, niepęcherzykowej wysypki na tułowiu, powiększenia węzłów chłonnych szyjnych.Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl