To jak to w końcu jest z tą rejestracją nowego pojazdu? Opisujemy procedurę.

- MotoRmania

Zastanawiasz się nad zakupem motocykla ale martwisz się, że będziesz mieć kłopoty z rejestracją? Rejestracja w tych dziwnych czasach nie jest niemożliwa tylko bardziej rozłożona w czasie.

W przypadku, gdy chcesz zarejestrować nowy pojazd nie możesz „z ulicy” wejść do wydziału komunikacji, należy się najpierw umówić na wizytę. Najlepiej wykonać telefon do wybranego wydziału komunikacji, w celu uzyskania rzetelnych informacji dotyczących procedury, bo w poszczególnych jednostkach mogą się od siebie różnić.

Niezbędne może być umówienie wizyty telefonicznie, elektronicznie lub fizyczne wrzucenie dokumentów rejestracyjnych do skrzynki wydziału i czekanie na telefon z urzędu.

Pamiętaj, że wiele spraw możesz załatwić elektronicznie przy pomocy profilu zaufanego. Dla przypomnienia profil ten możesz założyć z domu, jeśli masz:

•konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (lista banków: https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp)

•kwalifikowany podpis elektroniczny

•e- dowód osobisty (dowód z warstwą elektroniczną) oraz czytnik podpinany do komputera

Jeśli masz możliwość skorzystania z profilu zaufanego, to całą procedurę rejestracyjną można przeprowadzić bez wychodzenia z domu.

Do 31.12.2020 na sprawy urzędowe masz nie 30 a 180 dni, dotyczy to pojazdów kupionych/ sprzedanych nie wcześniej niż 30 dni przed uchwaleniem specustawy (31.03.2020).

Dodatkowo, uprawnienia do kierowania pojazdami, których termin ważności upłynął podczas stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii będą nadal obowiązywały. Dotyczy to również pozwoleń czasowych i tablic rejestracyjnych.

 

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl