USA: Jazda pomiędzy samochodami legalna w stanie Utah!

- Piotr Jędrzejak

Utah wpuszcza motocykle pomiędzy samochody. Pozostałe stany póki co przyglądają się sytuacji.

Jazda motocyklem pomiędzy samochodami nie jest w polskim prawie precyzyjnie określona. Jednak nie jest także zabroniona, a więc jeździć można – o ile oczywiście nie ma linii ciągłej, a warunki sprzyjają. W Stanach Zjednoczonych jazda motocyklem pomiędzy autami legalna była jedynie w stanie Kalifornia… Właśnie teraz do tej elitarnej grupy dołącza Utah. Kolejnym stanem, w którym trwa proces legalizacji, jest Oregon.

Pełną ustawę obowiązującą w Utah możecie przeczytać tutaj, ale nie polecamy. W dużym skrócie, jazda motocyklem pomiędzy samochodami (lane-splitting po amerykańsku) jest legalna na drogach z ograniczeniem poniżej 45 mph (70 km/h po europejsku) oraz gdy pozostałe pojazdy stoją. W praktyce oznacza to, że nie można uprawiać lane-splitting na autostradach i w trakcie ruchu. Za to w terenie zabudowanym, w korach w godzinach szczytu, jak najbardziej.

Główne założenia dotyczące lane-splitting w Utah:

  1. Należy jechać motocyklem (nie obejmuje trójkołowców typu Can-Am).
  2. Jezdnia musi mieć 2 lub więcej pasów w tym samym kierunku.
  3. Obowiązujące ograniczenie prędkości to 45 mph lub mniej.
  4. Wyprzedzane pojazdy podczas lane-splitting muszą stać w miejscu.
  5. Motocyklista nie może poruszać się szybciej, niż 15 mph (25 km/h).
  6. Lane-splitting musi odbywać się w bezpiecznych warunkach
  7. Jeżeli rząd stanu Utah nie podejmie żadnego działania, prawo obowiązywało będzie do 1 lipca 2022 roku.

Jeżeli wprowadzenie lane-splitting nie rozpocznie armagedonu na drogach w Utah i nie przyczyni się do wzrostu liczby wypadków z winy lub z udziałem motocyklistów jadących pomiędzy autami, rząd stanu przedłuży prawo, a być może także rozszerzy przywileje motocyklistów.

Z kolei w stanie Oregon trwa właśnie zbieranie podpisów w walce o wprowadzenie podobnej ustawy – tam jednak lane-splitting będzie można uprawiać jedynie na drogach szybkiego ruchu, gdy inne pojazdy stoją lub jadą z prędkością poniżej 16 km/h.

Nie mamy wątpliwości, że udostępnienie motocyklistom możliwości jazdy pomiędzy samochodami nie przyniesie negatywnych skutków. Jeżeli przekonają się o tym władze Utah i Oregonu, niewykluczone, że pozostałe stany również pochylą się nad tego typu ustawą. Tymczasem w Polsce również jest coraz lepiej – w wielu naszych miastach można jeździć motocyklami po buspasach, a gdzieniegdzie pojawiły się także znaki „zmieścimy się wszyscy” promujące jazdę motocyklem pomiędzy autami.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl