Trzy rekordy świata na wysokości ponad 5900 m n.p.m. dla Hondy!
Piotr Jędrzejak
15 marca 2017

Rok po swojej premierze, Honda Africa Twin ustanawia rekord świata wysokości powyżej poziomu morza dla motocykla dwucylindrowego.

Bicie rekordu obyło się w Ameryce Południowej, na granicy Argentyny i Chile, na najwyższym na świecie (6891 m n.p.m.) aktywnym wulkanie – Nevado Ojos del Salado. Bicia rekordu podjęło się pięciu motocyklistów, których pilotował Fabio Mossini, Mistrz Enduro z zespołu Honda Sud America. Fabio został również wytypowany do wyznaczenia nowego punktu orientacyjnego, zanim dalszą drogę powstrzymała pokrywa dwóch metrów śniegu.

Poza Fabiem, w składzie jechali: Salvo Pennisi, szef działu testów Metzeler; Carlo Fiorani, szef działu komunikacji Honda Racing; dziennikarze branżowi Francesco Catanese oraz Karsten Schwers. Po pięciu dniach obowiązkowej aklimatyzacji, międzynarodowy zespół ustanowił trzy rekordy świata.

1. Od 0 do 5900 metrów nad poziomem morza w mniej niż 24 godziny.
2. 5960 metrów n.p.m. jako maksymalna wysokość dla motocykla dwucylindrowego.
3. 5977 metrów n.p.m. jako maksymalna wysokość uzyskana motocyklem w mniej niż 24 godziny.

Pierwszy rekord to zwyięstwo zespołowe: Francesco Catanese, Fabio Mossini oraz Karsten Schwers na Afrykach Twin oraz Salvo Pennisi jadący częściowo na Afryce Twin, a częściowo na CRF450RX, osiągnęli 5900 metrów, startując z poziomu morza, w 22 godziny i 30 minut.

Drugi rekord to sukces osiągnięty przez Fabio Mossiniego, który wjechał Afryką Twin na rekordową wysokość 5960 dla dwucylindrowca.

Trzeci rekord również jest indywidualny. Ustanowił go Salvo Pennisi na CRF450X. Jest to najwyższa wspinaczka ustanowiona motocyklem: 5977 metrów w 22 godziny i 40 minut.

Hondy Africa Twin użyte w rekordowej wyprawie to standardowe wersje, wyposażone dodatkowo w wydech Termignoni, zmienione zębatki, nowe opony Metzeler MC360. Trasa prowadziła przez obszary z temperaturą powietrza od +40 st. C na pustyni Copiapó do -5 st. C; przez różne rodzaje asfaltu, żwir, błoto, piach oraz odcinek znany jako „penitentes” (pokutnicy), podkreślając po raz kolejny kwalifikacje Hondy Africa Twin.


Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły