TIRy z kamerą i telewizorami: genialny wynalazek, który nie ma prawa przetrwać

- Piotr Jędrzejak

Technologia niezbędna do stworzenia czegoś takiego jest z nami od lat, ale do tej pory nikt tego nie zastosował. Chyba nie bez powodu…

W Argentynie niemalże jedna osoba co godzinę ginie w wypadkach drogowych, a jednym z najczęstszych scenariuszy jest wyprzedzanie – dlatego, że wiele dróg w Argentynie to jednopasmówki.  Nie posiadamy statystyk potwierdzających to zdanie, ale wydaje nam się, że w takim temacie Samsung raczej nie kłamie. Ale dlaczego akurat Samsung? Otóż argentyński oddział tej produkującej elektronikę firmy wpadł właśnie na świetny pomysł podnoszący bezpieczeństwo – Safety Truck!

Sami wiecie, że wyprzedzenie ciężarówki zwanej potocznie TIRem to czasem trudne zadanie, szczególnie na jednopasmówce. To duże pojazdy, a więc manewr trzeba dobrze zaplanować, co skutecznie utrudnia ograniczona przez naczepę widoczność. Dlatego Samsung wpadł na to, aby z przodu ciężarówki umieścić kamerę, która w czasie rzeczywistym nadaje obraz na telewizory zamontowane z tyłu.

Proste i genialne. Tym bardziej, że technologię pozwalającą na taki wynalazek mamy już od lat.

Proste i genialne, ale niestety ten wynalazek nie ma prawa przetrwać. Oczami wyobraźni już widzimy, jak te telewizory niszczą się przy każdym załadunku towaru i jak podnoszą się koszty utrzymania ciężarówek ze względu na serwis systemu. Ciężko nam też odrzucić sytuacje, w których kierowcy i motocykliści: a) wjeżdżają w tył ciężarówki twierdząc, że widzieli drogę, a nie ciężarówkę; b) wyprzedzają „na ślepo” i powodują wypadki przez błędną ocenę odległości w monitorach. Zwróćcie też uwagę na to, że w monitorach dość ciężko będzie zauważyć nadjeżdżającego motocyklistę…

A co Wy uważacie na temat tego wynalazku?

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl