TIRy z kamerą i telewizorami: genialny wynalazek, który nie ma prawa przetrwać
Piotr Jędrzejak
15 czerwca 2015

Technologia niezbędna do stworzenia czegoś takiego jest z nami od lat, ale do tej pory nikt tego nie zastosował. Chyba nie bez powodu…

W Argentynie niemalże jedna osoba co godzinę ginie w wypadkach drogowych, a jednym z najczęstszych scenariuszy jest wyprzedzanie – dlatego, że wiele dróg w Argentynie to jednopasmówki.  Nie posiadamy statystyk potwierdzających to zdanie, ale wydaje nam się, że w takim temacie Samsung raczej nie kłamie. Ale dlaczego akurat Samsung? Otóż argentyński oddział tej produkującej elektronikę firmy wpadł właśnie na świetny pomysł podnoszący bezpieczeństwo – Safety Truck!

Sami wiecie, że wyprzedzenie ciężarówki zwanej potocznie TIRem to czasem trudne zadanie, szczególnie na jednopasmówce. To duże pojazdy, a więc manewr trzeba dobrze zaplanować, co skutecznie utrudnia ograniczona przez naczepę widoczność. Dlatego Samsung wpadł na to, aby z przodu ciężarówki umieścić kamerę, która w czasie rzeczywistym nadaje obraz na telewizory zamontowane z tyłu.

Proste i genialne. Tym bardziej, że technologię pozwalającą na taki wynalazek mamy już od lat.

Proste i genialne, ale niestety ten wynalazek nie ma prawa przetrwać. Oczami wyobraźni już widzimy, jak te telewizory niszczą się przy każdym załadunku towaru i jak podnoszą się koszty utrzymania ciężarówek ze względu na serwis systemu. Ciężko nam też odrzucić sytuacje, w których kierowcy i motocykliści: a) wjeżdżają w tył ciężarówki twierdząc, że widzieli drogę, a nie ciężarówkę; b) wyprzedzają „na ślepo” i powodują wypadki przez błędną ocenę odległości w monitorach. Zwróćcie też uwagę na to, że w monitorach dość ciężko będzie zauważyć nadjeżdżającego motocyklistę…

A co Wy uważacie na temat tego wynalazku?

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły