Pionowy słup światła – Suzuki patentuje nowy system bezpieczeństwa
Piotr Jędrzejak
25 czerwca 2018

Specjalny reflektor rzuci słup światła na strop tunelu, co pozostałym kierowcom pomoże zauważyć obecność jednośladu.

Suzuki pochyliło się nad bezpieczeństwem jednośladów w tunelach. Japończycy zauważyli, że tunel to po pierwsze miejsce z niskim poziomem oświetlenia oraz po drugie jest to ciasne środowisko. W takich warunkach motocykle mogą pozostać niezauważone. Rozwiązaniem ma być specjalny reflektor rzucający pionowy słup światła na strop tunelu. Patent został właśnie złożony.

Reflektor miałby być zamontowany w tylnej sekcji motocykla. Włączać go można manualnie, ale przede wszystkim ma działać automatycznie, za sprawą czujników wykrywających strop tunelu. Czujniki mają też wykrywać samochody jadące z tyłu. Patent opisuje też możliwość włączenia kilku świateł pionowych, jeżeli system wykryje z tyłu więcej pojazdów.

Pozostali kierowcy mieliby zauważyć słup światła, a także sam poruszający się, oświetlony punkt na stropie tunelu – w ten sposób zwrócą też uwagę na obecność jednośladu na drogach.

Każdy sposób na poprawę bezpieczeństwa motocyklistów jest cenny, jednak prawdę mówiąc mocno zdziwimy się, jeżeli ten projekt opuści „szufladę zapomnianych patentów” i ujrzy światło dzienne. Jeżeli jednak tak się stanie, trzeba pamiętać, aby tunelami nie jeździć w pionie na jednym kole.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły