Pierwszy skok ze spadochronem na motocyklu w 1926 roku
Piotr Jędrzejak
21 kwietnia 2017

Fred skoczył z 60 metrowego klifu i wylądował „bezpiecznie”. To znaczy spadochron się nie otworzył, ale udało mu się przeżyć.

Fred Osborne był kaskaderem z Los Angeles. Dziś każdy może zapisać się na kurs spadochroniarski lub na skok w tandemie, ale w 1926 roku takie rozrywki zarezerwowane były albo dla wojskowych, albo właśnie dla kaskaderów. Osobrne wymyślił, aby pójść o krok dalej i jako pierwszy skoczył ze spadochronem na motocyklu.

To znaczy rozpędził się i wyleciał z około 60-metrowego klifu. Oryginalny tytuł filmu wyprodukowanego przez dom mediowy British Pathé głosi, że Fred „wylądował bezpiecznie” – nawet ostatnie ujęcie z wywiadu sugeruje, że z Fredem wszystko w porządku. Jednak artykuł z miesięcznika Popular Science Monthly z kwietnia 1927 roku opisuje bardziej realny przebieg zdarzeń.

Motocykl uderzył o ziemię i stanął w płomieniach. Spadochron Freda nie zdążył się otworzyć. Przed śmiertelnym lądowaniem uchroniły go… przewody telefoniczne. Fred został zabrany do szpitala w stanie krytycznym, ale przeżył. No i zapisał się na kratach historii!

Zobaczcie film z tego wyczynu oraz wycinek z gazety.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się: