Nowe oświetlenie na przejściach dla „pieszych ze smartfonami”
Adam Lambryczak
20 lutego 2017

Wychodząc naprzeciw ludziom XXI wieku, Holandia testuje nowy system oświetlenia przejść dla pieszych ze światłami. Nazywa się on +Light Line, na czym polega jego działanie?

A no na banalnych światłach LED umieszczonych na chodniku! Patrząc w ekran swojego nowiutkiego iPhone’a czy Samsunga z reguły spoglądamy w dół, dzięki temu systemowi stojąc przy krawędzi jezdni będziemy widzieli po bokach naszej dłoni delikatnie rażące światła. Pokażą nam one, czy możemy w danym momencie przejść przez jezdnię.

Światło zielone zapala się zaraz po czerwonym, lecz gdy światło ma zmienić się na czerwone to zielone powoli zaczyna migać, aby ostrzec przechodnia – zupełnie jak zwykła sygnalizacja. Testy trwają aktualnie w mieście Bodegraven, zaś światła rozmieszczono w pobliżu szkół. Jeśli rozwiązanie okaże się przydatne, firma HIG Traffic Systems z pewnością otrzyma o wiele więcej zleceń.

A co wy myślicie o takim rozwiązaniu? Według nas jakkolwiek śmiesznie i absurdalnie to by nie wyglądało, jest w stanie uratować czyjeś istnienie, a więc z pewnością jest dobrym wynalazkiem. Nie mówiąc już mniejszej szansie na pojawienie się problemów z prawem, skoro zwyczajnie zmaleje szansa, że ktoś wtargnie nam pod koła.

Adam Lambryczak
Redaktor naczelny

Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły