Niemcy: opłaty za autostrady dla obcokrajowców od października 2020

- Piotr Jędrzejak

Jak to powiedziano kiedyś w popularnym programie motoryzacyjnym, którego nazwa zaczyna się na Top, a kończy na Gear: jeżeli partie rządzące wprowadzą ograniczenie prędkości na tamtejszych autostradach, to po co nam w ogóle Niemcy?

Pomimo że ograniczenia i tak się pojawiają, to na szczęście Niemcy wciąż mogą pochwalić się ogromną siecią autostrad bez limitów prędkości. Za to niemieckie autostrady zyskają inny, niezbyt przyjemny atrybut – staną się płatne dla obcokrajowców.

Według projektu opłatami objęte będą wszystkie pojazdy osobowe, na drogach federalnych i autostradach, zarówno należące do Niemców, jak i do obcokrajowców. Jednak obywatele Niemiec tę opłatę będą mieli „zwracaną” w ramach obniżki podatków drogowych. Ten zapis nie spodobał się Austrii i Holandii – kraje te złożyły kilka lat temu skargę ze względu na dyskryminację kierowców zagranicznych w Niemczech. Po konsultacjach i paru latach skarga została wycofana. Pierwszego stycznia razem z życzeniami noworocznymi na 2019 rok, Andreas Scheuer – niemiecki minister transportu ogłosił na swoim Twitterze, że opłata wejdzie w życie w październiku 2020 roku.

„Oznacza to, że możemy tworzyć sprawiedliwość na niemieckich drogach, ponieważ każdy, kto korzysta z naszej infrastruktury, płaci – bez dodatkowych obciążeń dla mieszkańców”powiedział minister Andreas Scheuer.

Od października 2020 roku kierowcy wjeżdżający na niemieckie autostrady będą musieli wyposażyć się w odpowiednią winietę. Ich ceny nie zostały podane nawet orientacyjnie, ale będą uzależnione od okresu ważności, pojemności silnika i szkodliwości spalin. Nie jest też jeszcze jasne, jaką formą opłat zostaną objęte jednoślady. Pieniądze uzyskane z tytułu opłat (ok. 500 mln euro rocznie po odliczeniu kosztów) zostaną w całości przeznaczone na infrastrukturę drogową.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl