Moscow Raceway czeka na MŚ Superbike
MotoRmania
22 sierpnia 2012

Koszt budowy toru wyniósł 4,5 biliona rubli (150 milionów dolarów). Obiekt oficjalnie otwarto 15 lipca 2012.

Moscow Raceway to tor położony w Wołokołamsku 120 km na wschód od Moskwy (z Warszawy 1200 km). Tor powstał w 4 lata ( z roczną przerwą od początku 2009 roku do czerwca 2010, kiedy to na ponad rok wstrzymano jego budowę). Początkowo planowano, żeby na torze organizować wyścigi Formuły1 jednak plan się nie powiódł. Hans Geist uwczesny dyrektor projektu zaproponował organizowanie wyścigów DTM lub Motocyklowych Mistrzostw Świata.

Otwarcie toru odbyło się 15 lipca, a już 18 lipca 2012 roku obiekt otrzymał homologację FIM. Oficjalny inspektor FIM Claude Danis był szczególnie zadowolony z wysokich standardów bezpieczeństwa, jakie zostały zapewnione zarówno dla zawodników, teamów jak i publiczności. „Myślę, że tor jest gotowy aby gościć rundę Mistrzostw Świata Superbike” dodał.

Przypomnijmy, że MŚ odbędą się już 26 sierpnia 2012.

Zawodnicy World Superbike i World Supersport dzisiaj zaliczyli na torze pierwsze, oficjalne testy, przez zaplanowaną na ten weekend rundą MS. Co prawda jeszcze wczoraj, reprezentant Fixi Suzuki, Leon Camier, żartował na twitterze, że lepiej byłoby ścigać się na tak ciasnym obiekcie go-kartami, a nie motocyklami klasy Superbike, ale dzisiaj wszyscy byli już pod wrażeniem.

„Tor ma wszystko, co powinien – powiedział MotoRmanii Sam Lowes, wicelider tabeli Supersportów. – Pierwsza połowa okrążenia jest dość ciasna, ale potem tor otwiera się, a do tego jest pełen zmian poziomów, a zakręty są ciekawie wyprofilowane. Już dzisiaj wiem, że niedzielne wyścigi będą ciekawe i zacięte.”

Andrzej Chmielewski, który w Rosji zadebiutuje w klasie Supersport w barwach Bogdanki, zwracał dzisiaj uwagę na pewną ciekawostkę: „Farba, jaką pomalowano krawężniki, zaczęła z nich schodzić, co podczas testów doprowadziło do kilku wywrotek. Było po prostu bardzo ślisko. Organizatorzy obiecali jednak, że przed weekendem pomalują je w inny sposób i częściowo już to zrobili, więc jestem spokojny. Jeśli chodzi o sam tor, to jest bardzo ciekawy, choć faktycznie bardziej odpowiada motocyklom Supersport, niż Superbike.”

Pamiętajcie, że z uwagi na różnicę czasu, w Moskwie wszystko dzieje się o dwie godziny wcześniej. Pierwszy wyścig Superbike ruszy więc już o 10:00 polskiego czasu, a Chmielewski i spółka ustawią się do startu o 11:30!

Oficjalna strona toru: www.moscowraceway.com

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły