Michelin: badania nad ekologiczną gumą z biomasy
MotoRmania
18 listopada 2013

BioButterfly, czyli jak produkować ekologiczne opony z biomasy!

Producent opon Michelin wraz z Axens i francuskim państwowym ośrodkiem badawczym IFP Energies nouvelles (IFPEN) rozpoczęły badania nad innowacyjnym projektem BioButterfly, czyli produkcją ekologicznej gumy z biomasy.

Wspólna inicjatywa Michelin, Axens oraz IFPEN ma na celu opracowanie składu i wdrożenie produkcji przyjaznej dla środowiska syntetycznej gumy. Projekt BioButterfly obejmuje wszystkie etapy procesu badań i rozwoju, wykorzystując uzupełniające się doświadczenie partnerów inicjatywy. Budżet projektu wynosi 52 mln euro i jest rozłożony na 8 lat. Inicjatywa otrzymała od francuskiej Agencji Ochrony Środowiska i Poszanowania Energii ADEME dofinansowanie w wysokości 14,7 mln euro jako część programu o nazwie Inwestowanie w Przyszłość.

Pięć najważniejszych wyzwań badań prowadzonych w ramach projektu BioButterfly:

– Produkcja konkurencyjnego cenowo biobutadienu;
– Redukcja w całym procesie produkcyjnym negatywnego wpływu na środowisko naturalne, w szczególności w zakresie emisji dwutlenku węgla, w porównaniu do paliw kopalnych;
– Opracowanie syntetycznej gumy o wysokich osiągach oraz upowszechnienie procesu;
– Obniżenie kosztów inwestycyjnych;
– Przygotowanie gruntu pod funkcjonowanie francuskiego przemysłu syntetycznej gumy wytwarzanej na bazie bioskładników.

„Projekt badawczy prowadzony wspólnie z Axens i IFPEN jest dla Michelin doskonałą okazją, aby znaleźć nowe zrównoważone źródło elastomerów, które są niezbędne do produkcji wysokiej jakości opon sygnowanych marką Michelin. Projekt dostarczy nam nowy ekologiczny materiał o wysokich osiągach” – komentuje Terry Gettys, szef działu badań Michelin.

Butadien to związek chemiczny wytwarzany z paliw kopalnych, który jest wykorzystywany do produkcji syntetycznej gumy. Około 60 proc. jego produkcji przeznacza się na potrzeby przemysłu oponiarskiego. Zastosowanie odnawialnego surowca jest atrakcyjną alternatywą pozwalającą zrównoważyć źródła zaopatrzenia. Biobutadien umożliwi opracowanie innowacyjnej i zapewniającej wysokie osiągi gumy do opon.

Axens jest znanym międzynarodowym dostawcą zaawansowanych technologii, katalizatorów, absorbentów i usług. Główną działalnością jest przetwarzanie ropy, węgla, gazu ziemnego i biomasy w czyste paliwa, jak również wytwarzanie i oczyszczanie najważniejszych petrochemicznych produktów pośrednich www.axens.net

IFP Energies nouvelles (IFPEN) jest francuskim państwowym centrum badawczym i szkoleniowym działającym w sektorze energetycznym, transportowym i ochronie środowiska. Doświadczenie centrum jest uznane na całym świecie. Misją IFPEN jest zapewnienie podmiotom publicznym oraz przemysłowi efektywnych, ekonomicznych, ekologicznych i zrównoważonych technologii odpowiadających na wyzwania w obszarach zamian klimatu, dywersyfikacji źródeł wody i energii. www.ifpen.fr

Michelin jest liderem technologicznym światowej branży opon. Grupa Michelin produkuje, sprzedaje i promuje produkty i usługi w dziedzinie mobilności – są to opony do samochodów osobowych, ciężarowych, samolotów, rowerów, sprzętu rolniczego i budowlanego, motocykli i promów kosmicznych, a także przewodniki, mapy, atlasy i usługi internetowe (ViaMichelin.com). Siedzibą Grupy jest Clermont-Ferrand we Francji. Firma zatrudnia na świecie ponad 100 tys. osób i jest obecna w 170 krajach. Michelin ma 69 zakładów produkcyjnych w 18 krajach. W Polsce Grupa Michelin ma fabrykę opon w Olsztynie www.michelin.pl

Przy okazji przypominamy, że Bridgestone, największy konkurent Michelina, pracuje nad oponami z dmuchawców. Krótko mówiąc, już niebawem Wasze opony będą znacznie bardziej ekologiczne. A to oznacza, że i sumienie nie będzie bolało przy „jaraniu laczka”!

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły