James Toseland spróbuje pobić motocyklowy rekod prędkości – czy osiągnie 640 km/h?
Piotr Jędrzejak
5 grudnia 2012

Emerytowany, dwukrotny Mistrz Świata World Superbike spróbuje osiągnąć rekordową prędkość na motocyklu – 640 km/h!

Aktualny rekord świata prędkości lądowej dla motocykla to 605,697 km/h, a jego właścicielem jest Rocky ‘Rocketman’ Robinson. James Toseland z kolei musiał zakończyć swoją karierę wyścigową ze względu na kontuzję nadgarstka, jednak już wtedy zapowiedział, że nie porzuci motocykli. No i nie rzucał słów na wiatr – James jest ambasadorem toru Donington Park, a teraz ma zamiar pobić wspomniany przed chwilą rekord!

Brytyjczyk jest w zespole wspieranym przez Uniwersytet Derby, a za rozwój maszyny odpowiada były zawodnik GP oraz TT, Alex Macfadzean. Alex ma na swoim koncie również brytyjski rekord prędkości lądowej. Według planu, James będzie podejmował próbę bicia rekordu w roku 2014 na wyschniętym jeziorze Bonneville.

James Toseland:
„Jestem niezmiernie podekscytowany tą próbą bicia rekordu, ale nie mam złudzeń, że będzie łatwo. Przez większość mojego życia ścigałem się motocyklami, ale prowadzenie motocykla-streamlinera oznacza nauczenie się kompletnie nowej techniki. Zespół zaangażowany w ten projekt jest niesamowity i naprawdę wie co robi, więc ja też wiem, że jestem w odpowiednich rękach w sensie rozwoju. Dyskusje na temat projektu trwały przez kilka miesięcy, ale dopiero teraz w warsztatach Uniwersytetu Derby po raz pierwszy zasiadłem w kokpicie maszyny, więc teraz wszystko jest już bardzo realne. Jeżeli się uda, rekord będzie fantastycznym osiągnięciem osobistym, ale również wspaniałym motywacją dla rekordzistów w UK.”

Ciekawe jak na taki plan zareagowała żona Jamesa, Katie Melua.

 

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły