ABS vs brak ABSu – ostre hamowanie na video
Piotr Jędrzejak
8 lipca 2013

O systemie ABS krąży wiele legend…

Nikt z Was chyba nie wyobraża sobie samochodu bez ABSu, ale w przypadku motocykli słyszeliśmy już nie raz, żę ABS tylko i wyłącznie przeszkadza. Słyszeliśmy też, że prawdziwi motocykliści nie potrzebują ABSu, że przez niego to same wypadki i w ogóle zamiast dopłacać kilka tysięcy za ten system, lepiej samemu pulsować klamką hamulca – co stanowczo odradzamy.

W MotoRmanii podjęliśmy się kiedyś testu dwóch identycznych motocykli (z ABSem i bez), a do udziału zaprosiliśmy motocyklistów o różnym poziomie wtajemniczenia w sztukę motocyklizmu. Wyniki okazały się jasne i mówiły same za siebie – zresztą, sprawdźcie to sami.

Teraz natknęliśmy się w internecie na stary i ciekawy film, również od Hondy, porównujący hamowanie z ABSem oraz bez ABSu. Zobaczcie, dwóch ochotników przy całkiem sporej prędkości miało „panicznie” wcisnąć hamulce. Jeden motocykl zatrzymał się stabilnie, a ten drugi…

P.S. Oficjalnie był to test ABSu, ale my wiemy. To video miało pokazać, że jeżeli masz koła pomocnicze po lewej i prawej stronie, ostre hamowanie staje się totalną radochą!

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły