ABS vs brak ABSu – ostre hamowanie na video

- Piotr Jędrzejak

O systemie ABS krąży wiele legend…

Nikt z Was chyba nie wyobraża sobie samochodu bez ABSu, ale w przypadku motocykli słyszeliśmy już nie raz, żę ABS tylko i wyłącznie przeszkadza. Słyszeliśmy też, że prawdziwi motocykliści nie potrzebują ABSu, że przez niego to same wypadki i w ogóle zamiast dopłacać kilka tysięcy za ten system, lepiej samemu pulsować klamką hamulca – co stanowczo odradzamy.

W MotoRmanii podjęliśmy się kiedyś testu dwóch identycznych motocykli (z ABSem i bez), a do udziału zaprosiliśmy motocyklistów o różnym poziomie wtajemniczenia w sztukę motocyklizmu. Wyniki okazały się jasne i mówiły same za siebie – zresztą, sprawdźcie to sami.

Teraz natknęliśmy się w internecie na stary i ciekawy film, również od Hondy, porównujący hamowanie z ABSem oraz bez ABSu. Zobaczcie, dwóch ochotników przy całkiem sporej prędkości miało „panicznie” wcisnąć hamulce. Jeden motocykl zatrzymał się stabilnie, a ten drugi…

P.S. Oficjalnie był to test ABSu, ale my wiemy. To video miało pokazać, że jeżeli masz koła pomocnicze po lewej i prawej stronie, ostre hamowanie staje się totalną radochą!

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl