Cross Country po śląsku… Rajd Wiosny 2023

- Damian Meisel

Jedno z najstarszych śląskich miast. Kojarzone głównie z przemysłem wydobywczym i szkodami górniczymi. Przy tamtejszym tąpnięciu, wybuch bomby lotniczej to pestka. Bogate architektonicznie i kulturowo oraz mogące się pochwalić osiągnięciami w dziedzinie sportu. To tam oznaką nadchodzącej wiosny są motocykle offroad’owe. Jeśli zobaczycie ponad 200 maszyn w jednym miejscu, szykujących się do wyścigu w super trudnym terenie to oznacza, że: A – jesteście w Bytomiu, B – zaczyna się Rajd Wiosny, C – niedługo będzie się robiło ciepło.

To właśnie na przełomie zimy i wiosny organizowany jest na śląsku ten offroad’owy event. Impreza już kultowa. Niech świadczy o tym fakt, że po ogłoszeniu zapisów już po kilku dniach nie ma wolnych miejsc. A tym roku było ich 200.

Zawodnicy rywalizują ze sobą w kilku klasach, podzielonych ze względu na wiek. Są juniorzy (16-20 lat), klasa S1 (21-30 lat), klasa S2 (31 – 45 lat), weterani (45+), klasa kobiet oraz w tym roku po raz osobna klasa dla ciężkich motocykli powyżej 600ccm. Celem jest przejechać w czasie 90minut jak najwięcej okrążeń po ustalonej trasie. A ta jest na prawdę bogata pod względem urozmaicenia. Są strome podjazdy, zjazdy, kamienie, odcinki leśne, techniczne, szybkie, wolne… Częściowo zahaczamy też o tor motocrossowy. Cross country w najczystszej postaci.

Organizatorem imprezy jest Tadek Ostański ze Stowarzyszenia Motocyklistów Ajska. Oto co mówi po tegorocznej edycji:

,,Mimo totalnego pogodowego Armagedonu na starcie stanęło prawie 200 śmiałków. Trasa w niektórych miejscach zrobiła się wręcz przeprawowa. W jednym miejscu byliśmy zmuszeni zmienić bieg trasy podczas wyścigu. Impreza już drugi raz odbywała się na naszym nowym obiekcie w Bytomiu przy ul. Brzezińskiej . Na szczególne wyróżnienie zasługuje trzech śmiałków, którzy wystartowali w klasie heavy enduro na motocyklach dwucylindrowych. Mało jest w Polsce osób, którzy dali by radę na tego typu motocyklach ścigać się po tej trasie przez 90min . Dziękujemy wszystkim zawodnikom oraz kibicom i zapraszamy za rok. A już w maju zapraszamy w to samo miejsce na imprezę hard enduro.”

Jako uczestnik poprzednich dwóch edycji rajdu, zdecydowanie polecam. Ostra rywalizacja przeplata się ze zwykłą, ludzką radością z jazdy. Jest podium i nagrody, ale już samo dojechanie do mety również jest zwycięstwem. Startowałem już w wielu wyścigach, ale nigdy widok szachownicy nie ucieszył mnie tak jak tutaj.

Szczegóły na profilu FB: @RajdWiosny

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl