Rejestracja motocykla u dilera – dobry pomysł?

- MotoRmania

Związek Dilerów Samochodowych lobbuje przyjęcie rozwiązań ustawowych, które pozwolą również motocyklistom skorzystać z uproszczonych procedur. Co sądzicie o tym pomyśle?

DS ponownie zwrócił się do ministerstwa cyfryzacji w sprawie przyspieszenia prac nad ustawą o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Pierwszy raz miał miejsce w styczniu, gdy pod wydziałami komunikacji tworzyły się kolejki osób chcących zgłosić nabycie pojazdu. Teraz powód jest jeszcze poważniejszy. Nietrudno się domyślić, że dealerzy biją na alarm w związku z pandemią koronawirusa, który wywołał ogromny kryzys na rynku motoryzacyjnym.

Związek Dealerów Samochodów zauważa, że obecnie zarejestrowanie pojazdu w starostwie wymaga nawet trzykrotnego kontaktu właściciela z urzędem: złożenie wniosku w formie papierowej, wydanie do rąk własnych pozwolenia tymczasowego i tablic oraz po upływie 30 dni odbiór „twardego” dowodu rejestracyjnego. Marek Konieczny wskazuje, że to wszystko dało o sobie znać w marcu i kwietniu, kiedy wskutek wprowadzonych obostrzeń w związku ze stanem pandemii w zasadzie zamarła rejestracja pojazdów, a co za tym idzie – również sprzedaż samochodów. – Żaden klient nie będzie bowiem kupował pojazdu jeżeli nie będzie mógł go zarejestrować i jeździć nim po drogach publicznych. Tak samo cześć klientów będzie rezygnować z zakupu auta, jeżeli będzie bało się je rejestrować z przyczyn zdrowotnych – wyjaśnia prezes związku.

Rejestracja u dealera, dokumenty i tablice dostarczy kurier?

Dealerzy samochodowi sugerują, że nie ma żadnych powodów, by proces rejestracji pojazdów nie odbywał się zdalnie poprzez system informatyczny. – Już teraz możliwe jest przecież dokonywanie zawiadomienia o nabyciu lub zbyciu pojazdu w trybie art. 78 ust. 1 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym poprzez usługę Gov.pl. Nie ma również powodów, żeby dokumenty oraz tablice nie były doręczane do obywatela poprzez firmy kurierskie – czytamy w liście do ministra.

ZDS oczekuje szybkiej reakcji ministerstwa. Uważa, że najlepiej byłoby do końca czerwca tego roku wdrożyć system elektronicznej rejestracji pojazdów bezpośrednio przez autoryzowanych dealerów samochodów i inne przewidziane w ustawie podmioty. W rezultacie kupujący nowy motocykl nie musiałaby ani razu stawiać się w urzędzie.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl