Motocykl na firmę- jakie mamy możliwości?

- MotoRmania

Jesteś właścicielem działalności gospodarczej? Tworzysz krajowy PKB? Warto rozważyć wpisanie motocykla na stan firmy.  

Często już po wejściu do salonu, kiedy kupujemy motocykl na firmę, mamy dodatkowe możliwości atrakcyjnego finansowania, ale tak naprawdę sprawa rozbija się o VAT, amortyzacje i możliwości odliczenia kosztów. Przedstawiamy po krótce jak to wygląda.

1. W przypadku zakupu istnieje możliwość odliczenia podatku VAT na zasadach obowiązujących samochody osobowe. 

Zasadniczo wybieramy między dwiema opcjami: 

a) Motocykl w 100% do użytku związanego z działalnością gospodarczą.

W tej sytuacji przysługuje nam prawo odliczania 100% VATu – ale nakładany jest na nas obowiązek prowadzenia kilometrowej ewidencji przebiegu pojazdu, stworzenia regulaminu korzystania z motocykla w firmie oraz zgłoszenia pojazdu do urzędu skarbowego za pomocą formularzu VAT – 26.

b) Motocykl do użytku mieszanego.

Przysługuje nam możliwość odliczenia 50% podatku VAT – nie musimy prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, nie ma potrzeby tworzenia regulaminu korzystania z motocykla oraz jesteśmy zwolnieni z obowiązku przekazywania informacji do US o korzystaniu z pojazdu. 

Koszty paliwa oraz koszty eksploatacyjne, możemy jak wyżej rozliczać w zależności od ww. formy użytkowania:  a) w 100% b) w 75%.

Istnieje również możliwość finansowania użytkowania prywatnego motocykla w firmie jednak wtedy w/w koszty możemy ponosić na poczet działalności jedynie w 20%. 

Księgowa wytłumaczy nam również właściwą opcję amortyzacji (która również obniży nasz podatek dochodowy).

Jeśli jesteśmy pracownikami firmy lub organizacji – również możemy wykorzystać swój motocykl w związku ze świadczoną przez nas pracą. Po wypełnieniu prostego dokumentu z opisem zawierającym min.: odległości tras, daty przejazdów, rodzaj pojazdu oraz rejestracje, przysługuje nam 0,2320 pln za każdy pokonany kilometr. 

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl