Kierowcy traktowani jak przestępcy – ważna luka w przepisach.

- MotoRmania

Kiedy wchodzą nowe przepisy nie zawsze są doskonałe – niestety wygląda na to, że rozwiązania dotyczące cofnięć licznika mogą nałożyć sankcje na niewinnych kierowców.

W tym roku pojawiły się już przypadki kiedy kierowcy zostali niesłusznie potraktowani jak przestępcy. Dotyczyło to sytuacji ze stanem licznika – jak wiemy manipulacje przy przebiegu pojazdu traktowane są od stycznia 2020  jak przestępstwo, a właściciel pojazdu jak przestępca. Problem zaistniał wtedy, gdy w pojazdach licznik przewinął maksymalną wartość jaką może pokazać, wyzerował się, i zaczął liczyć od zera. W takim przypadku zamiast  na przykład 990 tys. jakie jest odnotowane w systemie, podczas późniejszej kontroli licznik może pokazać 20. tys kilometrów, czyli zaniżenie o milion. W konsekwencji jest wszczynanie postępowanie wobec właścicieli, którzy nie popełnili żadnego przestępstwa. Wyrozumiały policjant może nam pozwolić odjechać, ale będzie musiał rozpocząć procedurę i przekazać sprawę do wydziału dochodzeniowego. Mniej wyrozumiały policjant odholuje nam pojazd na parking depozytowy.  W obliczu prawa popełniliśmy czyn wyczerpujący znamiona przestępstwa.

Jak to zmienić? 

Sposób wydaje się bardzo prosty. Należy wprowadzić nowelizację, która pozwoliłaby kierowcom w terminie do 14 dni od wyzerowania licznika zgłosić taki fakt diagnoście, uzyskując odpowiednie potwierdzenie, a także adnotacje w systemie. I po kłopocie.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl