World Superbike wraca do Europy – zapowiedź rundy w Aragonii
Mick
31 marca 2016

Po wyścigach w Australii i Tajlandii w ten weekend motocykliści World Superbike wracają do Europy. Trzecia runda sezonu 2016 odbędzie się na dobrze znanym zawodnikom torze Motorland Aragon.

Słynący z płynnych i szybkich łuków, ale i bardzo długiej prostej, obiekt w hiszpańskiej Aragonii co roku regularnie gości ekipy podczas prywatnych, przedsezonowych testów, dlatego zespoły powinny być dobrze przygotowane do czekającej je w ten weekend rywalizacji.

W ostatnich latach w Aragonii tempo nadawało Kawasaki. Dwa lata temu oba wyścigi wygrał Tom Sykes, który także trzy razy sięgał tam po pole position w sesji Superpole. Rok temu zwycięstwami podzielili się jednak Jonathan Rea i Chaz Davies, który wywalczył pierwszą wygraną w WorldSBK dla Ducati Panigale. Trzy lata temu Walijczyk w Aragonii sięgnął także po podwójny triumf za sterami BMW.

To także ta trójka nadawała tempo rywalizacji podczas dwóch pierwszych rund tego sezonu i jest duża szansa, że podobnie będzie w ten weekend. Czy czeka nas kolejne starcie Rea, Sykes, Davies? Czy znów będzie tak ostro jak w Tajlandii?

Niespodziankę sprawić mogą jednak chociażby zawodnicy BMW: Jordi Torres startuje w końcu u siebie, a Karel Abraham doskonale zna tor z MotoGP. Podobnie jest w przypadku Nicky’ego Haydena, który jednak nie był całkowicie zadowolony z przedsezonowych testów w Hiszpanii. Kolejnym znakiem zapytania są ekipy Yamahy oraz Aprilii, które również dysponują mocnymi maszynami, a to pomaga w Aragonii na kilometrowej prostej.

Ten weekend to także pierwsza europejska runda World Supersport. Rok temu w drodze po kolejny tytuł w Aragonii triumfował Kenan Sofuoglu, który jednak po dwóch pierwszych wyścigach tego sezonu w tabeli jest dopiero czwarty. Prowadzi jego zespołowy kolega i debiutant w serii, Randy Krummenacher, który doskonale zna hiszpański tor ze swoich startów w Moto2. Zawodnikom Kawasaki zadania nie ułatwi z pewnością drugi w tabeli i drugi w Aragonii rok temu PJ Jacobsen oraz doświadczony Francuz Jules Cluzel. W stawce zobaczymy także nowe twarze. Po likwidacji mistrzostw Europy Superstock 600 część zawodników wystartuje w World Supersport w ramach Pucharu Europy Supersport, wśród nich były triumfator Pucharu Europy Juniorów, Javier Orellana. W Aragonii sezon rozpoczną również motocykliści pucharu Superstock 1000.

Harmonogram relacji telewizyjnych na żywo wygląda następująco: w sobotę o 10:30 sesja Superpole (Eurosport 2), a o 13:00 pierwszy wyścig Superbike (Eurosport). W niedzielę o 11:15 wyścig Supersportów, a o 13:00 drugi wyścig Superbike (oba w Eurosporcie).

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły