Pan America – wszystko co warto wiedzieć. Opis techniczny i cennik.

- MotoRmania

Modele Pan America 1250 i Pan America 1250 Special są napędzane nowym, chłodzonym cieczą silnikiem Revolution® Max 1250 typu V-Twin o pojemności 1250 cm3 i mocy ponad 150 KM, zaprojektowanym tak, aby zapewnić wysoki moment obrotowy dostępny w szerokim zakresie obrotów, aż do czerwonej linii. Aby zminimalizować całkowitą masę motocykla (Pan America 1250 – 245 kg/Pan America 1250 Special – 258 kg; z płynami) silnik Revolution Max jest zintegrowany z pojazdem jako centralny element konstrukcyjny podwozia. 

Modele Pan America są wyposażone w technologie mające na celu poprawę wrażeń z jazdy, w tym elektronicznie sterowane tryby jazdy oraz systemy zwiększające bezpieczeństwo podczas jazdy w zakręcie. Ten szeroki zestaw technologii ma na celu dostosowanie osiągów motocykla do dostępnej trakcji podczas przyspieszania, zwalniania i hamowania. Model Pan America 1250 Special jest wyposażony w elektronicznie regulowane, półaktywne zawieszenie przednie i tylne. Wyposażono go również w innowacyjny w branży system Adaptiwe Ride Hide, nowy rewolucyjny system adaptacyjnego zawieszenia, które obniża motocykl po zatrzymaniu oraz podnosi i utrzymuje w optymalnym ustawieniu podczas jazdy.

Zespoły projektantów i inżynierów Harley-Davidson współpracowały podczas procesu tworzenia i udoskonalania modeli Pan America™ 1250 i Pan America™ 1250 Special, kierując się wizją użyteczności. Tak jak w przypadku dobrego narzędzia wielofunkcyjnego, to funkcjonalność narzuca wygląd tych modeli Harley-Davidson®. Od manetek kierownicy, przez zintegrowane uchwyty do mocowania bagażu, po poziomy reflektor skonfigurowany tak, aby lepiej oświetlać terenowe szlaki – funkcja definiuje styl. Modele Pan America 1250 i Pan America 1250 Special, zainspirowane duchem surowego północnoamerykańskiego off-road’u, wyróżniają się wizualnie pośród innych motocykli adventure touring, a ich design odzwierciedla możliwości tych motocykli.

Dealerzy Harley-Davidson® będą oferować pełną linię akcesoriów do modeli Pan America 1250 i Pan America 1250 Special, w tym trzy wytrzymałe systemy bagażowe oraz nowo opracowaną odzież do jazdy dla mężczyzn i kobiet, stworzoną we współpracy z cenionym europejskim specjalistą w dziedzinie odzieży motocyklowej, firmą REV’IT!

(Wkrótce oddzielna informacja dotycząca odzieży i dedykowanych akcesoriów dla Pan America)

Modele Pan America 1250 i Pan America 1250 Special pojawią się u dealerów Harley-Davidson w czerwcu 2021 roku.

PAN AMERICA 1250 

Model Harley-Davidson® Pan America 1250 to wytrzymały, mocny i zaawansowany technologicznie motocykl wielozadaniowy przeznaczony dla poszukiwaczy prawdziwych przygód. Wrażenia z jazdy można opisać słowami swoboda i intuicja – motocykl pozostaje pod kontrolą, bez względu na to, gdzie kierowcę poniesie przygoda.

Zoptymalizowane podwozie

Koncentracja na osiągach i zminimalizowaniu masy wpłynęło na architekturę pojazdu i silnika, wybór materiałów i agresywną optymalizację konstrukcji podzespołów – wszystko to w celu uzyskania pożądanego stosunku mocy do masy. Układ napędowy stanowi element nośny podwozia, dzięki czemu wyeliminowano tradycyjną ramę. Trzy odrębne elementy – rama przednia, rama środkowa i część tylna – są połączone bezpośrednio z układem napędowym. Taka konstrukcja zmniejsza wagę motocykla i zapewnia sztywność podwozia, co zapewnia precyzyjne prowadzenie. Wahacz wykonany z odlewu aluminium minimalizuje masę nieresorowaną. Podwozie zostało zaprojektowane z rozstawem osi 1580 mm, idealnym do jazdy turystycznej (zwłaszcza z pasażerem i bagażem) oraz zapewniającym zwinność przy manewrowaniu w terenie.

Odlewane felgi aluminiowe (19-calowe z przodu i 17-calowe z tyłu) zostały zaprojektowane tak, aby były mocne, a jednocześnie lekkie, i aby mogły być używane na drogach utwardzonych i nieutwardzonych. Harley-Davidson we współpracy z Michelin stworzył oponę Scorcher Adventure do modeli Pan America, aby sprostać wymaganiom segmentu adventure touring. Opony Michelin Anakee Wild z agresywnym, terenowym wzorem bieżnika będą oferowane przez dział oryginalnych części i akcesoriów Harley-Davidson®, motocyklistom szukającym maksymalnej trakcji w terenie oraz odważnego profilu stylistycznego.

Hamulce Brembo®

Harley-Davidson i Brembo współpracowały nad całkowicie nowym układem hamulcowym dla modeli Pan America™, który został zaprojektowany tak, aby zapewnić kierowcy doskonałe wyczucie i wydajność hamowania. Nowy radialny zacisk czterotłoczkowy w konstrukcji typu monoblock (30 mm) w pełni wykorzystuje właściwości materiału, aby zwiększyć sztywność przy jednoczesnym zmniejszeniu masy całkowitej. Dwie tarcze przedniego hamulca mają średnicę 320 mm a tarcza tylnego hamulca 280 mm. Nowa, lekka pompa hamulca przedniego oferuje regulację reakcji dźwigni. 

Regulowane zawieszenie 

Model Pan America 1250 posiada wysokiej klasy pasywne przednie i tylne zawieszenie z pełną regulacją napięcia wstępnego sprężyny oraz tłumienia dobicia/odbicia. Skok zawieszenia z przodu i z tyłu wynosi 190 mm. Zawieszenie przednie to odwrócony widelec typu cartridge z goleniami 47mm firmy SHOWA®. Tylne zawieszenie to amortyzator SHOWA® Piggyback z hydraulicznie regulowanym napięciem wstępnym sprężyny. Tylne zawieszenie jest łączone systemem drążków zapewniając progresywne wyczucie skoku, co gwarantuje komfortową jazdę na drodze i daje jednocześnie doskonałe wsparcie w warunkach terenowych.

Ekran dotykowy

Wszystkie wskaźniki i funkcje multimedialne są wyświetlane na odchylanym 6,8-calowym ekranie dotykowym TFT (od thin-film-transistor, rodzaj wyświetlacza ciekłokrystalicznego charakteryzującego się wysoką jakością obrazu i kontrastem). Ekran pokryty jest szkłem antyrefleksyjnym, co ułatwia przeglądanie jego zawartości w większości warunków oświetleniowych. Funkcja ekranu dotykowego jest wyłączona, gdy motocykl jest w ruchu, ale wtedy kierowca może obsługiwać wiele funkcji ekranu za pomocą przycisków i przełączników przy kierownicy. Na ekranie można wyświetlić funkcje multimedialne po sparowaniu z urządzeniem mobilnym kierowcy wyposażonym w Bluetooth, w tym muzykę i połączenia telefoniczne. Nawigację zapewnia bezpłatna aplikacja Harley-Davidson® App dla systemów iOS lub Android. 

Zwiększone bezpieczeństwo jazdy w zakręcie

Model Pan America 1250 jest wyposażony w systemy zwiększające bezpieczeństwo w trakcie jazdy w zakręcie, będące zestawem technologii wspomagających kierowcę w nieoczekiwanych sytuacjach lub przy złych warunkach drogowych. Są to systemy elektroniczne wykorzystujące najnowsze technologie sterowania podwoziem, elektronicznego sterowania hamulcami i układem napędowym. Systemy te wykorzystują sześcioosiową jednostkę pomiaru inercyjnego (IMU) w celu obliczenia optymalnej interwencji, gdy motocykl jest pochylony. Elementy poprawiające bezpieczeństwo podczas jazdy w zakręcie w modelu Pan America 1250 obejmują: elektronicznie połączone hamulce z działaniem w zakręcie (Cornering Enhanced Electronically Linked Braking), układ ABS z działaniem w zakręcie (Cornering Enhanced Antilock Braking System), system kontroli trakcji z działaniem w zakręcie (Cornering Enhanced Traction Control System), układ kontroli poślizgu z działaniem w zakręcie (Cornering Enhanced Drag-Torque Slip Control System), oraz system zapobiegający staczaniu się pojazdu na wzniesieniu (Hill Hold Control). 

Tryby jazdy

Wybrany tryb jazdy umożliwia elektroniczną kontrolę charakterystyki osiągów motocykla oraz określenie poziomu interwencji technologicznej. W modelu podstawowym dostępnych jest pięć trybów (4 są zaprogramowane, a jeden można dostosować do własnych potrzeb). Model Pan America™ 1250 Special posiada dwa dodatkowe tryby, które mogą być dostosowane przez użytkownika. Zaprogramowane tryby jazdy dla modeli Pan America 1250 to Road, Sport, Rain, Off-Road i Off-Road Plus. Każdy tryb jazdy posiada określoną kombinację ustawień oddawania mocy, hamowania silnikiem, układu ABS i kontroli trakcji. Kierowca może użyć przycisku MODE na przełącznikach po prawej stronie, aby zmienić aktywny tryb jazdy podczas jazdy motocyklem lub podczas postoju, z pewnymi wyjątkami. 

Dodatkowe cechy modelu Pan America™ 1250

 • Lekki układ wydechowy został wykonany ze stali nierdzewnej serii 304 i zaprojektowany tak, aby spełniać światowe normy emisji spalin (w tym Euro V) i hałasu bez negatywnego wpływu na trwałość i osiągi. Katalizator jest umieszczony jak najbliżej silnika, aby zminimalizować jego rozmiar i wagę, a także aby utrzymywać ciepło z dala od kierowcy. Para tłumików – jeden pod silnikiem, a drugi po prawej stronie motocykla – zwiększa objętość układu wydechowego, co pozwala na skuteczne tłumienie dźwięku przy minimalnym ciśnieniu wstecznym, co poprawia osiągi. Układ wydechowy został zaprojektowany tak, aby stworzyć prześwit pod motocyklem w celu ograniczenia możliwości uszkodzenia podczas jazdy terenowej oraz aby nie zmniejszać dostępnego kąta pochylenia maszyny.
 • Część siedziska przeznaczoną dla kierowcy można ustawić w pozycji wysokiej i niskiej, co pozwala na lepsze dopasowanie się do motocykla. Regulacja wysokości siedziska nie wymaga użycia narzędzi. Wysokość siedziska bez obciążenia wynosi 870 mm w położeniu dolnym i 895 mm w położeniu górnym.
 • Czteropozycyjną szybę przednią można regulować jedną ręką, za pomocą dźwigni znajdującej się obok ekranu wyświetlacza, w zakresie 45 mm, co umożliwia najlepsze dopasowanie do sylwetki kierowcy, jego preferencji lub zmieniających się warunków jazdy. 
 • Tempomat w wyposażeniu standardowym. 
 • Lekki aluminiowy zbiornik paliwa o pojemności 21,2 l, aby zapewnić większy zasięg jazdy. Wlew paliwa jest umieszczony z przodu na górze zbiornika, dzięki czemu większość toreb na zbiornik nie będzie go zakrywać, co umożliwia tankowanie z założoną torbą. Zbiornik paliwa ma kształt optymalizujący powierzchnię wlotu powietrza do silnika, który znajduje się pod zbiornikiem.
 • Model Pan America™ 1250 wyposażono w oświetlenie LED, które zapewnia charakterystyczny styl i doskonale się sprawdza, a dodatkowo zapewnia wytrzymałość w warunkach terenowych. Reflektor LED Daymaker® Signature został zaprojektowany przy użyciu nowej technologii analizy fotometrycznej w celu uzyskania oświetlenia drogi z bardzo jednorodnym rozproszeniem światła, co eliminuje dekoncentrujące kierowcę jaśniejsze punkty. 
 • Przednie kierunkowskazy są umieszczone tak, aby były chronione przez osłonę rurową podczas jazdy off-road.
 • Dostępne kolory: Vivid Black, River Rock Gray z emblematem na zbiorniku paliwa

Cena motocykla Pan America™ 1250 w kolorze Vivid Black wynosi 71 970 PLN*

PAN AMERICA 1250 SPECIAL 

Model Pan America 1250 Special to najwyższej klasy motocykl typu adventure touring, wyposażony w szereg dodatków i ekskluzywnych funkcji:

 • Półaktywne zawieszenie przednie i tylne z kontrolą obciążenia pojazdu

Model Pan America™ 1250 Special jest wyposażony w elektronicznie regulowane, półaktywne zawieszenie przednie i tylne. Wykorzystując dane dostarczane przez czujniki zamontowane w motocyklu, system zawieszenia automatycznie reguluje tłumienie, aby dostosować je do panujących warunków i aktywności kierowcy. Te elementy zawieszenia są dostarczane przez firmę SHOWA, natomiast oprogramowanie sterujące zostało opracowane przez Harley-Davidson. System kontroli obciążenia pojazdu oblicza wagę kierowcy, pasażera i bagażu, aby dobrać optymalne ustawienie zawieszenia poprzez automatyczną regulację napięcia wstępnego sprężyny. Wysokość siedziska bez obciążenia wynosi 850 mm w położeniu dolnym i 875 mm w położeniu górnym.

 • System monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS)

TPMS wyświetla aktualne ciśnienie w przedniej i tylnej oponie na kolorowym ekranie oraz wyświetla wskaźnik ostrzegający kierowcę, gdy ciśnienie w oponie jest za niskie i należy je sprawdzić. Utrzymywanie właściwego ciśnienia powietrza w oponach jest ważne zarówno dla osiągów pojazdu, jak i dla żywotności opon.

 • Podpórka centralna

Podpórka podtrzymuje zaparkowany motocykl w pozycji pionowej. Z rozłożoną podpórką centralną zaparkowany motocykl zajmuje mniej miejsca, niż gdyby opierał się na podpórce bocznej, co jest zaletą, gdy w garażu jest mało miejsca. Podpórka podnosi również tylne koło z ziemi, aby ułatwić konserwację i wymianę opon, w domu lub w terenie.

 • Wielopozycyjny pedał hamulca tylnego

Bez użycia narzędzi można zmienić wysokość pedału hamulca tylnego pomiędzy dwoma pozycjami, aby poprawić kontrolę i komfort jazdy w pozycji stojącej.  Jazda w terenie w pozycji stojącej może poprawić kontrolę nad motocyklem i poprawić widoczność trasy przed kierowcą.

 • Gmole

Osłony z rur stalowych mają za zadanie chronić chłodnicę i zapewnić motocyklowi oparcie w przypadku wywrócenia się.

 • Aluminiowa osłona silnika

Ta wytrzymała płyta została zaprojektowana w celu ochrony skrzyni korbowej silnika przed uderzeniami.

 • Adaptacyjny reflektor Daymaker® Signature

Technologia zaawansowanego reflektora adaptacyjnego Daymaker® wykorzystuje układ ABS IMU do określenia kąta nachylenia motocykla i automatycznego skierowania dodatkowego światła na zakręty, aby doświetlić obszary drogi, które mogą być niedoświetlone w przypadku korzystania z reflektora LED bez tej technologii. Może to dać kierowcy więcej pewności siebie podczas jazdy po zmroku.

 • System składa się z trzech elementów LED po każdej stronie, umieszczonych tuż nad głównym reflektorem Daymaker.
 • Reflektor rzuca światło sekwencyjnie na podstawie przechyłu bocznego motocykla: pod kątem 8, 15 i 23 stopni.
 • Zamiast po prostu włączać się i wyłączać, napięcie prądu płynącego do elementów adaptacyjnych stopniowo się podnosi, dzięki czemu strumień dodatkowego światła narasta płynnie i progresywnie.
 • System jest aktywny, gdy reflektor znajduje się w trybie świateł drogowych lub świateł mijania.
 • Podgrzewane manetki i owiewki na dłonie

Oba te elementy zapewniają dodatkowy komfort podczas jazdy w chłodne dni. Podgrzewane manetki mają trzy ustawienia temperatury, wybierane za pomocą przycisku przy kierownicy.

 • Amortyzator skrętu

Zwiększa dynamikę jazdy podczas agresywnej jazdy off-road.

 • Opcja montowana fabrycznie: System Adaptive Ride Height

Harley-Davidson jest pierwszym producentem, który oferuje tę technologię w branży motocyklowej. Zawieszenie adaptacyjne jest opcją montowaną fabrycznie dostępną wyłącznie w modelu Pan America™ 1250 Special. System ARH pozwala poczuć się pewnie w różnych sytuacjach, np. umożliwiając obniżenie wysokości siedzenia po zatrzymaniu motocykla, bez zmniejszania prześwitu podczas jazdy.

Ten rewolucyjny system zawieszenia automatycznie przełącza motocykl pomiędzy obniżoną pozycją po zatrzymaniu a optymalną wysokością zawieszenia, gdy motocykl jest w ruchu. System ten ułatwia motocykliście wsiadanie na model Pan America 1250 Special i pewne postawienie stóp na ziemi podczas zatrzymania, poprzez obniżenie wysokości siedzenia od 25 do 50 mm (w zależności od automatycznie wybranego napięcia wstępnego sprężyny amortyzatora tylnego, które określa wysokość zawieszenia, gdy motocykl jest w ruchu). Wysokość siedzenia bez obciążenia wynosi 830 mm w pozycji niskiej i 855 mm w pozycji wysokiej.  System ARH zapewnia zachowanie wszystkich cech półaktywnego zawieszenia przedniego i tylnego.

 • System ten nie ogranicza skoku zawieszenia – pełny skok jest zawsze zachowany – ani nie wpływa na dostępny kąt pochylenia, prześwit czy komfort jazdy.
 • Do wyboru są cztery ustawienia działania systemu: 
 • Tryb auto: System określa, jak szybko obniżyć zawieszenie w zależności od tego, jak agresywne jest hamowanie, a docelowo, w momencie zatrzymania się motocykla, zawieszenie zostaje całkowicie obniżone.
 • Tryb krótkiego opóźnienia i długiego opóźnienia: W tych trybach funkcja obniżania jest opóźniona do momentu zatrzymania motocykla, dzięki czemu zachowana jest pełna wysokość zawieszenia podczas jazdy z małą prędkością, np. podczas jazdy na parkingu.
 • Tryb zablokowany: System zawieszenia adaptacyjnego zawsze utrzymuje normalną wysokość zawieszenia i nie obniża się podczas zatrzymania. Ten tryb może być wybrany przez wysokiego kierowcę, który nie potrzebuje działania systemu ARH, aby pewnie postawić stopy na podłożu podczas zatrzymania, lub do jazdy terenowej, gdy przy niskich prędkościach wymagana jest pełna wysokość zawieszenia.
 • Opcja montowana fabrycznie: Koła bezdętkowe ze szprychami

Szprychy ze stali nierdzewnej są zaplatane przez aluminiową obręcz koła poza kołnierzem opony. W warunkach terenowych, koła te oferują kierowcy kilka dodatkowych zalet w porównaniu z kołami odlewanymi. 

 • Taka konstrukcja pozwala korzystać z opon bezdętkowych, co eliminuje ciężar dętki.
 • Szprychy można naprawić w terenie bez zdejmowania koła z motocykla lub zdejmowania opony z koła. 
 • Koła ze szprychami wyglądają zarówno na wytrzymałe, jak i zaawansowane technologicznie.
 • Dostępne kolory: Vivid Black; Gauntlet Gray Metallic; Deadwood Green; dwukolorowy Baja Orange/Stone Washed White Pearl. 

Cena motocykla Pan America™ Special 1250 w kolorze Vivid Black wynosi 82 680 PLN*

Dowiedz się więcej o motocyklach Harley-Davidson® Pan America™ 1250 i Pan America™ 1250 Special na www.harley-davidson.pl 

*Sugerowana cena detaliczna brutto, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek złotych, obliczona wg. średniego kursu NBP dla waluty euro (1EUR=4,4769 PLN), aktualna na dzień 01.12.2020. Pełne informacje nt. pojazdu i warunków jego zakupu, w tym aktualnej ceny, uzyskasz u autoryzowanego dealera. Prezentowana cena nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów prawa i jest publikowana jedynie w celach informacyjnych.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl