Masz już „mPrawko” ? Nie? Instrukcja jak to szybko zrobić..
MotoRmania
1 marca 2021

Dzięki Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) od 5 grudnia 2020 r. nie ma obowiązku wożenia ze sobą tradycyjnego dokumentu potwierdzającego uprawnienia kierowcy. W trakcie kontroli to właśnie tam policjanci sprawdzają dane kierującego pojazdem.

Także od 5 grudnia wszyscy kierowcy mogą mieć swoje prawo jazdy w telefonie – w aplikacji mObywatel. Co zrobić, aby je zdobyć?

Jeśli jeszcze nie masz mObywatela w swoim telefonie – pobierz aplikację. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz, możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Aby uruchomić mObywatela potrzebujesz profilu zaufanego.

Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go w kilka chwil, przez internet. Sprawdź, jak to zrobić.

Jeśli masz już profil zaufany i aplikację w telefonie aktywuj w niej mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego (chyba, że już masz to dawno za sobą…).

Jeśli pierwszy raz korzystasz z mObywatela, tłumaczymy, jak aktywować mTożsamość:

– Będąc w aplikacji kliknij „+ Dodaj pierwszy dokument” w oknie głównym aplikacji i wybierz mTożsamość.

– Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy. 

Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy, że dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji).

„W mPrawie Jazdy znajdziemy niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym” – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Inne różnice? Niewielkie. W mPrawie Jazdy – numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych. I to tyle.

Więcej informacji o aplikacji znajdziesz na https://www.gov.pl/mobywatel

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły