Bez prawa jazdy od 5. grudnia? Możliwe przesunięcia – powiaty nie są gotowe z danymi.
MotoRmania
2 grudnia 2020

Związek Powiatów Polskich wystosował do Premiera RP wniosek o przesunięcie w czasie wdrożenia tzw. „jazdy bez prawa jazdy”. – Może dojść do nieuzasadnionego stanem rzeczywistym zatrzymania prawa jazdy, czy nawet przymusowego odholowania pojazdu na wyznaczony parking – czytamy.

Termin zniesienia obowiązku fizycznego posiadania dokumentu prawa jazdy przy sobie wyznaczony został na 5.12.2020. Rząd potwierdził pojawienie się w dniu 5. grudnia aplikacji mPrawo Jazdy. – W tym roku Mikołajki będą dzień wcześniej (przynajmniej dla kierowców)! Od 5 grudnia nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będziemy mogli je mieć w telefonie. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dziś dokument, dzięki któremu staje się to możliwe – informował Serwis Rzeczypospolitej Polskiej. – Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Tymczasem Związek Powiatów Polskich (ZPP) w dniu wczorajszym wystosował wniosek – adresowany do Premiera RP – w sprawie wyznaczenia nowego terminu. – Nie kwestionując samej idei i potrzeby coraz szerszego wprowadzania nowoczesnych technologii do codziennego życia naszego społeczeństwa, ale jednocześnie mając na uwadze dobro obywateli, w imieniu Związku Powiatów Polskich niniejszym apeluję do Pana Premiera jako bezpośrednio odpowiedzialnego za dział informatyzacji, o przesunięcie w czasie wdrożenia tzw. „jazdy bez prawa jazdy” poprzez odpowiednią modyfikację przywołanego wyżej komunikatu z dnia 4 września 2020 r. Propozycja taka została już wcześniej zgłoszona przez nas na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – czytamy w korespondencji podpisanej przez prezesa ZPP Andrzeja Płonkę.

Związek uzasadnia swój wniosek wskazując na możliwość niezharmonizowania danych w systemach informatycznych z danymi zawartymi w dokumencie prawa jazdy kierowcy. Przywołuje wątpliwości w zakresie regulacji prawnych, ale też systemów organizacyjnych. Te argumenty ZPP zgłaszał podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Mówiono o niezharmonizowaniem danych pomiędzy Centralną Ewidencją Kierowców i danymi lokalnymi oraz danymi właśnie widniejącymi w dokumentach prawa jazdy. Resort spraw wewnętrznych i administracji zaproponował zwołanie specjalnego zespołu eksperckiego w tej sprawie. 

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły