Bez prawa jazdy od 5. grudnia? Możliwe przesunięcia – powiaty nie są gotowe z danymi.

- MotoRmania

Związek Powiatów Polskich wystosował do Premiera RP wniosek o przesunięcie w czasie wdrożenia tzw. „jazdy bez prawa jazdy”. – Może dojść do nieuzasadnionego stanem rzeczywistym zatrzymania prawa jazdy, czy nawet przymusowego odholowania pojazdu na wyznaczony parking – czytamy.

Termin zniesienia obowiązku fizycznego posiadania dokumentu prawa jazdy przy sobie wyznaczony został na 5.12.2020. Rząd potwierdził pojawienie się w dniu 5. grudnia aplikacji mPrawo Jazdy. – W tym roku Mikołajki będą dzień wcześniej (przynajmniej dla kierowców)! Od 5 grudnia nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będziemy mogli je mieć w telefonie. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dziś dokument, dzięki któremu staje się to możliwe – informował Serwis Rzeczypospolitej Polskiej. – Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Tymczasem Związek Powiatów Polskich (ZPP) w dniu wczorajszym wystosował wniosek – adresowany do Premiera RP – w sprawie wyznaczenia nowego terminu. – Nie kwestionując samej idei i potrzeby coraz szerszego wprowadzania nowoczesnych technologii do codziennego życia naszego społeczeństwa, ale jednocześnie mając na uwadze dobro obywateli, w imieniu Związku Powiatów Polskich niniejszym apeluję do Pana Premiera jako bezpośrednio odpowiedzialnego za dział informatyzacji, o przesunięcie w czasie wdrożenia tzw. „jazdy bez prawa jazdy” poprzez odpowiednią modyfikację przywołanego wyżej komunikatu z dnia 4 września 2020 r. Propozycja taka została już wcześniej zgłoszona przez nas na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – czytamy w korespondencji podpisanej przez prezesa ZPP Andrzeja Płonkę.

Związek uzasadnia swój wniosek wskazując na możliwość niezharmonizowania danych w systemach informatycznych z danymi zawartymi w dokumencie prawa jazdy kierowcy. Przywołuje wątpliwości w zakresie regulacji prawnych, ale też systemów organizacyjnych. Te argumenty ZPP zgłaszał podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Mówiono o niezharmonizowaniem danych pomiędzy Centralną Ewidencją Kierowców i danymi lokalnymi oraz danymi właśnie widniejącymi w dokumentach prawa jazdy. Resort spraw wewnętrznych i administracji zaproponował zwołanie specjalnego zespołu eksperckiego w tej sprawie. 

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl