Motocykliści LRP Poland na mecie legendarnego wyścigu ’24 godziny Le Mans’

- MotoRmania

Zespół LRP Poland zakończył sezon 2014 w wyjątkowym stylu. Tydzień po sięgnięciu po mistrzowskie laury w ostatniej rundzie WMMP motocykliści wystartowali w miniony weekend w legendarnym wyścigu mistrzostw świata Endurance, 24-godzinnym klasyku Le Mans, kończąc zmagania na dwunastym miejscu w swojej klasie.

Informacja Prasowa

Marek Szkopek, świeżo upieczony wicemistrz Polski klasy Superstock 1000, jego starszy brat Paweł, aktualny drugi wicemistrz Polski kategorii Superbike, wielokrotny mistrz Polski, a w tym sezonie także etatowy zawodnik mistrzostw świata World Endurance oraz jeżdżący manager zespołu LRP Poland, Bartłomiej Lewandowski, postanowili zakończyć sezon 2014 w wyjątkowy sposób.

Prosto ze Słowacji, gdzie tydzień temu zespół świętował kolejne sukcesy w zakończonych właśnie mistrzostwach Polski, w tym drugi z rzędu tytuł mistrzowski wywalczony przez Sebastiana Zielińskiego w klasie Supersport, trzech motocyklistów LRP Poland udało się do Francji, gdzie w miniony weekend odbywała się ostatnia runda MŚ World Endurance.

Walka po starcieMotocyklowy wyścig 24-godzinny w Le Mans to odpowiednik samochodowych zmagań, które odbywają się we Francji w czerwcu. Motocykliści korzystają co prawda ze znacznie krótszej pętli, po której w maju ścigają się również zawodnicy MŚ MotoGP, ale ich rywalizacja również jest jedną z najpopularniejszych imprez w sportach motorowych na świecie.

Do startu we Francji swoich zespołowych kolegów zaprosił Paweł Szkopek, który w tym roku na pełen etat startuje w MŚ w barwach słowackiej ekipy Maco Racing. Paweł nie tylko startował już wcześniej w World Endurance, ale także dwukrotnie w wyścigu w Le Mans. Marka Szkopka oraz Bartłomieja Lewandowskiego czekał jednak debiut nie tylko na tym słynnym francuskim obiekcie, ale także w morderczej, trwającej całą dobę rywalizacji.

Motocykliści LRP Poland nie stawiali sobie z tego powodu konkretnych celów, a chcieli po prostu sprawdzić się w tak ekstremalnych warunkach i dojechać do mety robiąc przy tym regularne postępy. Ostatecznie swój plan zrealizowali z nawiązką.

Zmieniając się za sterami Yamahy R1, Polacy zakwalifikowali się do startu na 29. pozycji w stawce 55 zespołów z całego świata i 12. w swojej kategorii, EWC, a w niedzielę, po 24 godzinach wycieńczającej walki, zameldowali się na mecie na 30. miejscu (12. w EWC), pokonując łącznie aż 732 okrążenia liczącego ponad cztery kilometry toru, czyli ponad trzy tysiące kilometrów.

„Cieszę się z udanego powrotu do Le Mans – powiedział Paweł Szkopek. – Jak zwykle był to długi i trudny, ale ekscytujący wyścig. Startowałem w tym roku w pełnym cyklu mistrzostw świata Endurance, ale tym razem dzieliłem motocykl z moimi kolegami z LRP Poland, co było bardzo miłym akcentem na zakończenie całkiem udanego sezonu.”

„Start w Le Mans był dla mnie wielkim przeżyciem, choć nie było to łatwe, bo ścigałem się na innym motocyklu i oponach niż te, których używam w mistrzostwach Polski – dodał Marek Szkopek. – Choć spędziliśmy we Francji tydzień, przed startem samego wyścigu czasu na treningi na nowym torze było niewiele. Mimo wszystko przez 24 godziny mieliśmy szybkie i równe tempo. W pewnym momencie byliśmy nawet na ósmym miejscu w klasie EWC, a w trudnych warunkach dojechaliśmy do mety z niezłym rezultatem.”

„Trudno to opisać słowami, to trzeba przeżyć – podsumował podekscytowany Bartłomiej Lewandowski. – 120 tysięcy ludzi, trybuny wielkości dwóch Stadionów Narodowych, to niewyobrażalne! Podczas 24 godzin motocykl przejechał tyle kilometrów, co przez ponad sezon w mistrzostwach Polski, co pokazuje, jak dużym wyzwaniem jest ta impreza.”

„Start w kultowym wyścigu w Le Mans był wielkim przeżyciem, ale też bardzo ciekawym doświadczeniem, które przekonało nas, że mistrzostwa świata Endurance to słuszny kierunek na rok 2015 – kończy jeżdżacy manager ekipy LRP Poland. – Otrzymaliśmy już zresztą pierwsze propozycje współpracy i zrobimy wszystko, aby w przyszłym roku wystartować w pełnym cyklu, w tym również w wyścigu w Le Mans. To był dla nas świetny sezon. Dziękuję wszystkim zawodnikom i w imieniu całej ekipy LRP Poland także naszemu szefowi mechaników Marcinowi z Kosa Motocykle za świetną pracę przez cały rok i przygotowanie całkowicie bezawaryjnych maszyn.”

Więcej informacji o zespole LRP Poland na oficjalnym profilu ekipy na Facebooku pod adresem: www.facebook.com/TeamLRPPoland

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl