Piąte miejsce Dawida Nowaka na Magny-Cours

- MotoRmania

Poprawił życiowy wynik w Yamaha bLU cRU

Dawid Nowak mocnym akcentem zakończył sezon Yamaha R3 bLU cRU European Championship. Niespełna 15-letni zawodnik Szkopek Team zajął piąte miejsce w przedostatnim wyścigu mistrzostw, na francuskim torze Magny-Cours. W drugim sobotnim starcie był ósmy, a sezon zakończył na 11. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Do pierwszej dziesiątki zabrakło zaledwie trzech punktów, ale Dawid Nowak i tak może być zadowolony ze swoich startów w serii Yamaha bLU cRU, towarzyszącej mistrzostwom świata WSBK. Choć młody zawodnik Szkopek Team debiutował w tym prestiżowym cyklu już 2021 roku, to wciąż pozostaje jednym z najmłodszych zawodników w stawce. W zakończonym w sobotę sezonie zrobił ogromny postęp. Z siedmiu ostatnich wyścigów sezonu tylko jeden kończył poza pierwszą dziesiątką.

Ostatnia runda na Magny-Cours była ukoronowaniem dobrego sezonu. Dawid po raz kolejny poprawił życiowy wynik w Yamaha bLU cRU, kończąc pierwszy sobotni wyścig na piątej pozycji. W drugim mogło być nawet lepiej, bo w połowie zmagań 14-latek był nawet liderem. Ostatecznie finiszował na ósmym miejscu, ale strata do lidera wyniosła zaledwie 1,47 sek.  

W obu wyścigach miałem dobry start. Szczególnie w pierwszym, dzięki czemu z 12. miejsca szybko przedarłem się do ścisłej czołówki. Ostro walczyłem z najlepszymi zawodnikami i utrzymałem piąte miejsce. W drugim starcie awansowałem na pierwsze miejsce i przez pewien czas się na nim utrzymałem. Niestety na tylnej prostej wyprzedziło mnie kilku zawodników i nieco zgubiłem rytm. Z całego weekendem jestem jednak zadowolony – podsumował start Dawid Nowak. – Podczas sezonu zaliczyłem duży progres, w każdym wyścigu uczyłem się czegoś nowego. Czułem się też mocniejszy mentalnie i bardziej gotowy do walki. Dziękuję za ten sezon całemu zespołowi Szkopek Team, mojemu tacie, mechanikom i każdej osobie, która pomaga mi się rozwijać. Nawet w trudnych chwilach czuję wsparcie i to dodaje mi wiary w wygraną. Jestem przekonany, że w kolejnym sezonie będzie jeszcze lepiej – dodał.

Tegoroczną edycję Yamaha bLU cRU wygrał Włoch Emiliano Ercolani, który w nagrodę ma gwarantowane miejsce w przyszłorocznych mistrzostwach świata WorldSSP300. Dawid Nowak zakończył sezon na 11. miejscu w klasyfikacji generalnej tracąc zaledwie trzy punkty do dziesiątego Francuza Evanna Plaindoux.

To był dla Dawida bardzo dobry sezon, punktowo dokładnie dwa razy lepszy od poprzedniego. Na Magny-Cours pokazał się ze świetnej strony, wykręcając najlepszy wynik w karierze. W drugim wyścigu po stracie pierwszej pozycji, zabrakło nieco determinacji, ale i tak weekend uznajemy za pozytywny. Po cichu liczyliśmy na miejsce w pierwszej dziesiątce na koniec sezonu i do tego celu zabrakło niewiele. Cieszymy się też, że Dawid przejechał ten sezon bez przygód, poważnych wypadków i kontuzji. Zebrał sporo doświadczeń i jeśli zdecyduje się kontynuować starty w Yamaha bLU cRU, w przyszłym roku ma szansę walczyć z czołówką –  podsumował Paweł Szkopek, szef Szkopek Team i mentor Dawida.

Drugi reprezentant Szkopek Team – Jakub Belak zajmował we Francji 18. i 14. miejsce, a sezon zakończył na 21. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Klasyfikacja końcowa Yamaha R3 bLU cRU European Cup:

 1. Emiliano Ercolani (Włochy) – 181 pkt
 2. Aldi Satya Mahendra (Indonezja) – 177
 3. Kevin Fontainha (Brazylia) – 170
 4. Marc Vich (Hiszpania) – 168
 5. Gustavo Manso (Brazylia) – 154
 6. Krittapat Keankum (Tajlandia) – 119
 7. Eduardo Burr (Brazylia) – 108
 8. Shoma Yamane (Japonia) – 92
 9. Dorian Joulin (Francja) – 89
 10. Evann Plaindoux (Francja) – 69
 11. Dawid Nowak (Polska) – 66 (…)
  1. Jakub Belak (Polska) – 10

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl