Zmiany na torze w Barcelonie przed rundą MotoGP 2017

- Mick

Po tragicznym wypadku Luisa Saloma organizatorzy katalońskiej rundy MotoGP postanowili na sezon 2017 zmodyfikować konfigurację toru pod Barceloną.

Niedziela w Katalonii mootgp 2016 (77) - fot Waldek Walerczuk photosportagency_com

Dodatkowa szykana – zdjęcia Waldek Walerczuk

25-letni Salom zginął na początku czerwca po wypadku w dwunastym zakręcie podczas piątkowego treningu klasy Moto2. Po konsultacji z rodziną organizatorzy zdecydowali się wówczas nie odwoływać wyścigów, ale postanowili przez resztę weekendu korzystać z konfiguracji stosowanej przez kierowców Formuły 1 – z dodatkową szykaną pomiędzy ostatnim i feralnym, przedostatnim zakrętem, który w ten sposób stał się dużo ciaśniejszy i wolniejszy.

W środę organizatorzy poinformowali, że w przyszłym roku motocykliści nadal korzystać będą z konfiguracji F1, z wolniejszą i ciaśniejszą wersją dziesiątego zakrętu włącznie. Szykana w ostatnim sektorze zostanie jednak zmodyfikowana i wytyczona kilka metrów bliżej przedostatniego zakrętu. Także wyjazd z niej będzie nieco szybszy i otwarty, co zwiększy prędkość w ostatnim łuku. Dodatkowo odległość pomiędzy nim i szykaną być może da zawodnikom większe szanse na zaatakowanie rywala w taki sposób, w jaki w 2009 roku tuż przed metą Valentino Rossi pokonał Jorge Lorenzo w jednym z najbardziej dramatycznych wyścigów w historii MotoGP. Tor w wersji dla motocyklistów będzie dokładnie o trzy metry krótszy od tego znanego z F1.

Niedziela w Katalonii mootgp 2016 (79) - fot Waldek Walerczuk photosportagency_comLuis Salom zginął po tym, jak przewrócił się po uślizgu przedniego koła w przedostanim zakręcie i ślizgając się po asfaltowym poboczu uderzył w dmuchaną bandę, od której odbił się, zanim z impetem uderzył z niego sunący tuż za nim motocykl. Hiszpan zmarł w szpitalu w Barcelonie kilkadziesiąt minut później z powodu obrażeń wewnętrznych.

Wyścig MotoGP o Grand Prix Katalonii będzie siódmą z osiemnastu rund sezonu 2017 i odbędzie się w dniach 9-11 czerwca. Wcześniej, 14 maja, na torze w Montmelo pod Barceloną zmierzą się kierowcy F1.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl