World Superbike – runda w Magny-Cours z Polakiem w stawce – Zapowiedź

- Mick

Dwunasta i przedostatnia runda tegorocznych mistrzostw świata World Superbike na francuskim torze Magny-Cours zapowiada się wyjątkowo. W stawce zobaczymy bowiem m.in. Polaka. W rękach Pawła Szkopka w WSBK zadebiutuje w ten weekend nowa Yamaha R1.

Na czele klasyfikacji generalnej najważniejsze jest już jasne. Jonathan Rea parą czwartych miejsc przypieczętował swój pierwszy mistrzowski tytuł już podczas wcześniejszej rundy w hiszpańskim Jerez. Kierowca z Irlandii Północnej nie otrzymał wówczas do swojej dyspozycji preferowanej mieszanki przednich opon Pirelli i był nieco poirytowany faktem, że nie mógł pokazać pełni swojego potencjału. Z tytułem w kieszeni zawodnik Kawasaki będzie z pewnością zdeterminowany, aby znów pokazać rywalom, kto był w tym roku górą. Uważajcie na niego.

O ile Rea walczy już tylko o przysłowiową pietruszkę i z czystą głową może śrubować statystyki, za jego plecami toczy się poważna walka o wicemistrzostwo. Chaz Davies na fabrycznym Ducati broni drugiej pozycji z przewagą 22 punktów nad zespołowym kolegą nowego mistrza, Tomem Sykesem. Były mistrz o 45 oczek wyprzedza z kolei swojego rodaka Leona Haslama i choć wydaje się mieć komfortową przewagę, nie może pozwolić sobie na błąd.

Co prawda pierwsza ósemka w tabeli nieco się już rozjechała, ale może właśnie dzięki temu zawodnicy bez większych kalkulacji ruszą po prostu do walki o jak najwyższe pozycje. Tym bardziej, że nie wszyscy mają już kontrakty na kolejny sezon. A w padoku kręcić się mogą w ten weekend m.in. takie asy, jak bliski transferu były mistrz MotoGP, Nicky Hayden.

YamahaSzkopekJak pisaliśmy niedawno, w przyszłym roku do stawki razem z nową R1-ką wraca Yamaha. Debiut nowej maszyny nastąpi jednak przedwcześnie i nieco zaskakująco nawet dla kierownictwa marki z Iwaty. Do startu z dziką kartą zgłosił się bowiem tegoroczny mistrz Polski Superbike’ów, Paweł Szkopek (Szkopek POLand POSITION).

Mimo czterdziestu lat na karku Szkopek jest w tym roku w życiowej formie, dlatego na doskonale znanym sobie chociażby ze startów w World Endurance torze może sprawić niespodziankę. To zresztą właśnie tam Paweł wywalczył jedenaście lat temu historyczne, pierwsze punkty w MŚ WSBK. Szkopek nie będzie też pierwszym Polakiem na polach startowych w tym sezonie. Na początku roku w Tajlandii ścigał się Irek Sikora, który jednak nie zdobył wówczas punktów. Jak poradzi sobie Szkopek?

Losy mistrzowskiego tytułu rozstrzygnąć się mogą w ten weekend w klasie Supersport, w której trzykrotny mistrz Kenan Sofuoglu wyprzedza Amerykanina PJ Jacobsena o 33 punktów. Jeśli Turek straci nie więcej niż osiem oczek, już w niedzielę będzie mógł ponownie założyć koronę.

Niedzielne zmagania na żywo w Eurosporcie. Pierwszy wyścig Superbike’ów o 10:30. Drugi o 13:00. O 11:30 Supersporty. W sobotę o 15-tej Eurosport na żywo pokaże także sesję Superpole.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl