Tor KymiRing w przygotowaniu – MotoGP w Finlandii już w 2020 roku?

- Piotr Jędrzejak

Tor gotowy jest już w 80%. W sierpniu 2019 odbędą się testy pod kątem MotoGP i jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to w latach 2020-2024 zawodnicy ścigali się będą o GP Finlandii!

Kilka dni temu na torze KymiRing odbyła się konferencja prasowa, na której inwestorzy i właściciele obiektu ogłosili konkretne plany. Przede wszystkim wiemy już, że tor jest gotowy w 80%. Obiekt usytuowany jest w miejscowości Tillola w południowej Finlandii (Google Mapy), a zajmuje powierzchnię 180 hektarów.

KymiRing będzie jedynym torem klasy GP w Północnej Europie, spełniał będzie najwyższe standardy FIM, FIA oraz EIA. Długość samej nitki to 4,5 kilometra, przewyższenie wynosi 23 metry. Tor ma 18 zakrętów oraz szerokość od 12 do 20 metrów. Główna prosta ciągnie się przez 1,2 km i jest to najdłuższa prosta wśród europejskich torów GP. Właściciele toru myślą globalnie, a więc obiekt gotowy będzie na organizowanie wydarzeń przez cały rok, będą tam mniejsze tory, płyty szkoleniowe. Właściciele zapowiadają także koncerty i festiwale.

Właściciele toru KymiRing podpisali już wstępną umowę z organizatorem MotoGP, Dorną Sports. Testy obiektu mają odbyć się na przełomie sierpnia i września 2019 roku i jeżeli wypadną pomyślnie, w latach 2020-2024 możemy spodziewać się letnich wyścigów o GP Finlandii.

Szczegóły głównego toru.

Szczegóły głównego toru.

Organizatorzy serii Formuły Jeden także współpracują z KymiRingiem (już od 2018 roku). Aktualnie przeprowadzane są badania zainteresowania i możliwości, czy w 2021 roku będzie mogła odbyć się fińska runda F1.

Jak powiedział Tapio Nevala, Prezydent Fińskiej Unii Motorowej, runda MotoGP będzie miała ogromny wpływ finansowy na okolice toru KymiRing: „Przewidujemy, że na rundę MotoGP rozgrywaną na KymiRingu przybędzie około 100 000 – 150 000 widzów. Dla przykładu, bezpośredni wpływ finansowy rundy GP Walencji to 38 milionów euro.”

Więcej na stronie KymiRing.fi.

Pozostałe sporty na KymiRingu.

Pozostałe sporty na KymiRingu.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl