Sterydy w MotoGP? Iannone zawieszony

- Mick

Fabryczny zawodnik Aprilii w MotoGP, Andrea Iannone został zawieszony za naruszenie przepisów antydopingowych. W próbce moczu Włocha pobranej po Grand Prix Malezji wykryto… sterydy anaboliczne!

Iannone ma oczywiście prawo zażądania analizy próbki B, ale z dniem dzisiejszym otrzymał zakaz udziału w jakichkolwiek zawodach czy aktywnościach motocyklowych (w tym np. oficjalnych testach), aż do odwołania.

To poważny problem nie tylko dla Włocha, ale również dla zespołu Aprilii, który może w tej sytuacji pozostać bez zawodnika na sezon 2021. Czy w takiej sytuacji na fotel wyścigowy u boku Aleixa Espargaro awansuje kierowca testowy, Brytyjczyk Bradley Smith?

Andrea Iannone ma kłopoty... - zdjęcia: Aprilia

Andrea Iannone ma kłopoty… – zdjęcia: Aprilia

Wszyscy zawodnicy startujący w motocyklowych mistrzostwach świata muszą zdać specjalny egzamin z wiedzy na temat dopingu i procedur Swiatowej Agencji Antydopingowej. Choć jest to bardzo prosta procedura, którą przechodzi się do skutku przez internet, daje ona nawet młodym i niedoświadczonym debiutantom podstawową wiedzę na temat tego, czego unikać i jak zdrowo się prowadzić.

O ile w 2012 roku Anthony West po podobnym wykluczeniu przez FIM tłumaczył, że zabroniona substancja (choć nie były to anaboliki, a metyloheksanamina) dostała się do jego organizmu w napoju energetycznym – i faktycznie często można było spotkać ją w dziwnego pochodzenia suplementach dostępnych na rynku, o tyle trudno sobie wyobrazić, że sterydy trafiają do czyjegoś organizmu przypadkiem. Iannone, który póki co nie skomentował decyzji FIM, nie jest więc w najlepszej sytuacji.

Wykluczenie Westa – czytaj więcej

Kilka lat temu ówczesny fabryczny zawodnik Yamahy w MotoGP i właściciel zespołu kolarskiego, Amerykanin Ben Spies, tłumaczył MotoRmanii, że doping w wyścigach motocyklowych nie ma najmniejszego sensu; wyścigi są bowiem krótkie, a czas na regenerację po nich dość długi.

Mimo wszystko przypadków dopingu w wyścigach na najwyższym poziomie nie brakuje. Są to jednak głównie przypadki stosowania różnych rekreacyjnych używek. Tak było właśnie z Noriyukim Hagą (choć Japończyk tłumaczył, że wykryta w jego organizmie efedryna pochodziła z… ziółek leczniczych), czy Angelem Rodriguezem.

Z kolei zamiłowanie do trawki kosztowało w latach 90-tych posadę Anthony’ego Goberta, zdaniem wielu jednego z najbardziej naturalnie utalentowanych zawodników motocyklowych w historii. Gobert stracił z tego powodu miejsce w fabrycznym zespole Suzuki w klasie 500, a później kolejne i kolejne, aż znalazł się na sportowym dnie.

Co dalej z Iannone? Czekamy na analizę próbki B…

39d4ad23-214b-4dbe-a61f-506f7523f130

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl