111 dni poza domem. Z Madrytu do Tokio na motocyklu i prawie na księżyc samolotem. Jak wygląda sezon zawodnika MotoGP w liczbach? Dokładnymi danymi podzielił się dzisiaj jeden z czołowych zespołów królewskiej klasy, Repsol Honda.

Motocyklistów MotoGP czeka w tym roku osiemnaście wyścigów w piętnastu różnych państwach oraz trzy przedsezonowe sesje testowe. To łącznie dokładnie 111 dni spędzonych poza domem; dokładnie 91 podczas Grand Prix i 20 podczas testów – a do tego dochodzą też jeszcze przecież zobowiązania wobec sponsorów pomiędzy wyścigami.

Marc Marquez i Dani Pedrosa w sezonie 2016 na pokłady rejsowych samolotów wejdą po blisko sto razy i podróżując pokonają 366 tysięcy kilometrów. Prawie tyle, co z ziemi na księżyc! W trakcie sezonu zawodnicy już na swoich motocyklach przejadą z kolei ponad czternaście i pół tysiąca kilometrów, czyli dystans z Madrytu do Tokio, z czego 3,7 tysiąca podczas samych wyścigów.

Jazda motocyklem o mocy grubo powyżej 250 koni mechanicznych to tak duże wyzwanie, że zawodnicy Repsol Hondy w trakcie sezonu wypocą łącznie blisko 90 litrów wody – od 1,5 do 2,5 litra na wyścig.

Pierwszym sprawdzianem i pierwszym kontaktem z motocyklem od ponad dwóch miesięcy, będą dla zawodników rozpoczynające się w poniedziałek w upalnej i wilgotnej Malezji trzydniowe testy.

Takie wyzwanie oznacza specjalne przygotowanie. W tym celu Marquez i Pedrosa trenują na świeżym powietrzu w najgorętszych porach dnia, zakładając na siebie grube ubrania. Więcej czasu spędzają także w saunie.

W trakcie testów zawodnicy będą utrzymywali specjalną dietę i przyjmowali więcej płynów. W ich kombinezonach zawsze znajdować się będzie także przynajmniej pół litra wody, którą mogli będą pić podczas jazdy dzięki specjalnej rurce, doprowadzającej ją z tzw. garba aerodynamicznego do kasku. W takcie jazdy, podczas całego sezonu motocykliści wypiją w ten sposób ok. 60 litrów wody. W Malezji także same kombinezony będą specjalnie zmodyfikowane i bardziej przewiewne niż podczas zmagań w Europie.

Czy odpowiednie nawodnienie pomoże Marquezowi i Pedrosie pokonać zawodników Yamahy, którzy bronią tzw. potrójnej korony? Przekonamy się już wkrótce. Pierwsze testy od poniedziałku, a pierwszy wyścig 20 marca w Malezji. Relacje z sezonu 2016 na sportowych antenach Polsatu.