MotoGP – Stoner i piątkowa jesień średniowiecza w Australii
Mick
26 października 2012

Faworyt publiczności, Casey Stoner, zakończył oba piątkowe treningi wolne przed Grand Prix Australii, przedostatnią rundą MotoGP, na torze Phillip Island zostawiając rywali daleko z tyłu.

W pierwszej, porannej sesji, ustępujący mistrz świata był o blisko sekundę szybszy od prowadzącego w klasyfikacji generalnej Jorge Lorenzo i o ponad sekundę szybszy od zwycięzcy trzech ostatnich wyścigów, Daniego Pedrosy.

Kilka godzin później Stoner jeszcze bardziej podkręcił tempo i jako jedyny zszedł poniżej bariery 1 minuty i 30 sekund na okrążeniu, podczas gdy tylko Pedrosa zszedł pózniej 1:31 i stracił do Australijczyka aż osiem dziesiątych sekundy. Pierwszą trójkę drugiej sesji zamknął Lorenzo, ze stratą nieco ponad sekundy.

Jeszcze bardziej rywali martwić może fakt, że Stoner w obu sesjach przejechał po dziesięć kółek, tylko o kilka mniej niż Pedrosa i Lorenzo, cały czas utrzymując tempo w przedziale 1:30.

7-krotny mistrz swiata królewskiej klasy i pięciokrotny zwycięzca Grand Prix Australii, dosiadający Ducati Valentino Rossi w obu sesjach tracił do Stonera nieco ponad dwie sekundy, w pierwszej notując dziewiąty, a w drugiej ósmy czas.

W tej chwili faktycznie wydaje się, że mimo kontuzji kostki, Stoner jest na najlepiej drodze do szóstego zwycięstwa w MotoGP na Phillip Island z rzędu, ale jutro zawodników królewskiej klasy czeka jeszcze trzeci trening wolny i godzinna kwalifikacja, którą o 5:55 pokaże na żywo Polsat Sport News.

Najlepszy czas dnia w klasie Moto3 uzyskał Niemiec, Jonas Folger, wyprzedzając świeżo upieczonego mistrza, Sandro Cortese oraz wracającego na tor Hiszpana, Mavericka Vinalesa.

W obu sesjach Moto2 najszybszy był wicelider tabeli, Pol Espargaro, który wyprzedził Scotta Reddinga i Thomasa Luthiego. Drugi trening przerwał deszcz, dlatego wielu zawodników nie poprawiło porannych czasów.

Marc Marquez, któremu w niedziele wystarczą zaledwie dwa punkty do wywalczenia mistrzowskiego tytułu, rano nie przejechał ani jednego mierzonego okrążenia z powodu problemów z elektryką, ale wrócił na tor w drugiej sesji, uzyskując w niej czwarty czas i kończąc pierwszy dzień z siódmym rezultatem.

Kwalifikacje w sobotę, od 5:00, w Polsacie Sport News.

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły