MotoGP – Marquez złamał nogę! Co z GP Kataru?
Mick
20 lutego 2014

Obrońca mistrzowskiego tytułu MotoGP, Hiszpan Marc Marquez, złamał prawą nogę i nie weźmie udziału w najbliższych testach w Malezji. Zawodnik Repsol Hondy za miesiąc planuje jednak wystartować w wyścigu otwarcia w Katarze.

Marquez, który zaledwie w poniedziałek świętował swoje 21. urodziny, przewrócił się wczoraj podczas treningów na crossówce i złamał prawą kość strzałkową. Na szczęście nie doszło ani to przemieszczenia kości, ani do uszkodzenia więzadeł, dlatego operacja nie była potrzebna.

Ubiegłoroczny mistrz MotoGP przez najbliższe dwa tygodnie nie będzie jednak mógł obciążać nogi, dlatego za tydzień nie weźmie udziału w drugich testach w Malezji. Pierwsze, na początku lutego, zdominował, ustanawiając najlepsze czasy w stawce każdego z trzech dni i poprawiając nieoficjalny rekord toru. Także udział Hiszpana w testach w Australii, zaplanowanych przez firmę Bridgestone na pierwszy tydzień marca, stoi pod znakiem zapytania, ale obrońca tytułu zamierza wystartować w wyścigu otwarcia w Katarze. Odbędzie się on za cztery tygodnie. Zdaniem lekarza zawodnika Repsol Hondy, doktora Xaviera Mira, Marquez potrzebuje właśnie czterech tygodni aby wrócić do zdrowia.

21-latek, który ma na swoim koncie także tytuły mistrzowskie w klasach 125ccm i Moto2, opuścił już raz Grand Prix Kataru; w 2008 roku, kiedy jako 15-latek debiutował w MŚ. Z powodu zimowej kontuzji ręki Hiszpana zabrakło wówczas na starcie w pierwszym wyścigu, ale trzy tygodnie później wrócił na tor w Jerez. Także dwa lata temu start Marqueza w Losail stał pod znakiem zapytania, podobnie jak jego dalsza kariera. Po wypadku w Malezji pod koniec sezonu 2011 Hiszpan poważnie uszkodził bowiem nerwy prawego oka. Na starcie pojawił się rzutem na taśmę, kilkanaście dni po skomplikowanej operacji. Wygrał wyścig, a następnie tytuł Moto2.

Czy młody as powtórzy ten wyczyn także w tym roku, czy jednak osłabienie, brak treningów i opuszczone testy sprawią, że – przynajmniej na początku sezonu – za skórę zajdą mu tacy rywale jak Valentino Rossi, Jorge Lorenzo czy Dani Pedrosa?

Dowiemy się wkrótce. Sezon MotoGP startuje 23 marca.

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły